Kaszel to objaw, który jest niezwykle dotkliwy i męczący. Najczęściej wiąże się z infekcjami układu oddechowego, jednak może mieć wiele przyczyn. Jego postać też jest zróżnicowana – wyróżniamy kaszel suchy oraz mokry. Ich dokładne rozpoznanie jest kluczowym elementem w doborze odpowiedniego leku. Czym różnią się te postacie i jak je rozpoznać? Podpowiadamy.
Mokry, czy suchy – który to kaszel?
Rozróżnienie tego, jaki kaszel dręczy pacjenta, jest niezbędny w określeniu, który lek będzie potrzebny. W jednym przypadku mogą wystarczyć leki na alergie, a w drugim konieczne może zostać podanie antybiotyków. Jak rozpoznać, z którym rodzajem kaszlu mamy do czynienia?
- Kaszel suchy – ten rodzaj można rozpoznać po drapiącym uczuciu w tchawicy, które można przyrównać do posiadania niewielkiego, drażniącego piórka z tyłu gardła. Może się przejawiać napadami kaszlu lub ustawicznym pokasłaniem. Dźwięk też jest tutaj ważny – jeśli słyszymy coś, co brzmi, jak poszczekiwanie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kaszlem suchym. Powodów może być wiele – od astmy, przez alergie, aż po przeziębienia. Zdarza się też, że kaszel ten jest psychosomatyczny.
- Kaszel mokry – dźwięk jest tutaj również pomocny – będzie głębszy i bulgoczący. Jednak najważniejszym elementem jest tutaj wykrztuszana wydzielina, która bywa biała lub żółtawa. Świadczy ona o infekcji i jest reakcją obronną organizmu, który próbuje pozbyć się drobnoustrojów. W przebiegu infekcji następuje po kaszlu suchym.
Wiedząc już, jak rozpoznać rodzaj kaszlu, warto przyjrzeć się, jakie leki na kaszel będą odpowiednie w obu przypadkach.
Leki a rodzaj kaszlu
Przyglądając się lekom na kaszel, warto rozpatrzyć z osobna oba jego rodzaje. Jak będą różnić się w działaniu?
Kaszel suchy
Tutaj można spotkać się zarówno z lekami, które mają blokować częstotliwość kaszlu, jak i tymi, które redukują podrażnienia górnego układu oddechowego. Jakie leki można tu wyróżnić?
- Syropy – najczęściej stosuje się tutaj lewodropropizynę, której zadaniem jest zredukowanie częstotliwości pokasływania. Często można spotkać się też z wyciągami z porostu islandzkiego, babki lancetowatej i kocanki włoskiej – one mają za zadanie powlekać gardło i redukować dalsze podrażnienia.
- Tabletki – zwykle spotkać się można z kodeiną lub bromowodorkiem dekstrometorfonu, które blokują odruch kaszlu. Czasem używa się też sulfogwajakolu, który ułatwia odkrztuszanie.
- Pastylki do ssania – działają powlekająco i zawierają wyciąg z porostu islandzkiego, hialuronian sodu lub koncentrat prawoślazu.
Kaszel mokry
Tutaj środki na kaszel skupiają się przede wszystkim na wspomaganiu odkrztuszania wydzieliny. Jakie preparaty wyróżniamy?
- Syropy – pomagają przy pozbyciu się wydzieliny. Zazwyczaj zawierają wyciąg z korzenia prawoślazu, ziela tymianku lub chlorowodorek bromheksyny.
- Tabletki – działania mukolityczne zawdzięczają takim substancjom, jak acetylocysteina lub ambroksol.
- Pastylki do ssania – zazwyczaj zawierają w sobie wyciąg z liści bluszczu lub wyciąg z suchego ziela tymianku.
Wszystko to pokazuje, że odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj kaszlu męczy danego pacjenta, pomoże dobrać odpowiedni lek, co jest pierwszym krokiem do powrotu do pełni zdrowia.