Kaszel suchy i kaszel mokry – jak rozpoznać? Jak dobrać odpowiednie leki?

leki na kaszel
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Kaszel to objaw, który jest niezwykle dotkliwy i męczący. Najczęściej wiąże się z infekcjami układu oddechowego, jednak może mieć wiele przyczyn. Jego postać też jest zróżnicowana – wyróżniamy kaszel suchy oraz mokry. Ich dokładne rozpoznanie jest kluczowym elementem w doborze odpowiedniego leku. Czym różnią się te postacie i jak je rozpoznać? Podpowiadamy.

Mokry, czy suchy – który to kaszel?

Rozróżnienie tego, jaki kaszel dręczy pacjenta, jest niezbędny w określeniu, który lek będzie potrzebny. W jednym przypadku mogą wystarczyć leki na alergie, a w drugim konieczne może zostać podanie antybiotyków. Jak rozpoznać, z którym rodzajem kaszlu mamy do czynienia?

  • Kaszel suchy – ten rodzaj można rozpoznać po drapiącym uczuciu w tchawicy, które można przyrównać do posiadania niewielkiego, drażniącego piórka z tyłu gardła. Może się przejawiać napadami kaszlu lub ustawicznym pokasłaniem. Dźwięk też jest tutaj ważny – jeśli słyszymy coś, co brzmi, jak poszczekiwanie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kaszlem suchym. Powodów może być wiele – od astmy, przez alergie, aż po przeziębienia. Zdarza się też, że kaszel ten jest psychosomatyczny.
  • Kaszel mokry – dźwięk jest tutaj również pomocny – będzie głębszy i bulgoczący. Jednak najważniejszym elementem jest tutaj wykrztuszana wydzielina, która bywa biała lub żółtawa. Świadczy ona o infekcji i jest reakcją obronną organizmu, który próbuje pozbyć się drobnoustrojów. W przebiegu infekcji następuje po kaszlu suchym.

Wiedząc już, jak rozpoznać rodzaj kaszlu, warto przyjrzeć się, jakie leki na kaszel będą odpowiednie w obu przypadkach.

Leki a rodzaj kaszlu

Przyglądając się lekom na kaszel, warto rozpatrzyć z osobna oba jego rodzaje. Jak będą różnić się w działaniu?

Kaszel suchy

Tutaj można spotkać się zarówno z lekami, które mają blokować częstotliwość kaszlu, jak i tymi, które redukują podrażnienia górnego układu oddechowego. Jakie leki można tu wyróżnić?

  • Syropy – najczęściej stosuje się tutaj lewodropropizynę, której zadaniem jest zredukowanie częstotliwości pokasływania. Często można spotkać się też z wyciągami z porostu islandzkiego, babki lancetowatej i kocanki włoskiej – one mają za zadanie powlekać gardło i redukować dalsze podrażnienia. 
  • Tabletki – zwykle spotkać się można z kodeiną lub bromowodorkiem dekstrometorfonu, które blokują odruch kaszlu. Czasem używa się też sulfogwajakolu, który ułatwia odkrztuszanie.
  • Pastylki do ssania – działają powlekająco i zawierają wyciąg z porostu islandzkiego, hialuronian sodu lub koncentrat prawoślazu.

Kaszel mokry

Tutaj środki na kaszel skupiają się przede wszystkim na wspomaganiu odkrztuszania wydzieliny. Jakie preparaty wyróżniamy?

  • Syropy – pomagają przy pozbyciu się wydzieliny. Zazwyczaj zawierają wyciąg z korzenia prawoślazu, ziela tymianku lub chlorowodorek bromheksyny.
  • Tabletki – działania mukolityczne zawdzięczają takim substancjom, jak acetylocysteina lub ambroksol. 
  • Pastylki do ssania – zazwyczaj zawierają w sobie wyciąg z liści bluszczu lub wyciąg z suchego ziela tymianku.

Wszystko to pokazuje, że odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj kaszlu męczy danego pacjenta, pomoże dobrać odpowiedni lek, co jest pierwszym krokiem do powrotu do pełni zdrowia.

Zagłosowało: 0 średnia: 0