Księgowość dla spółki z o.o. – jak wybrać najlepszą ofertę?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Niska cena przy wysokiej jakości usług to coś, o czym marzy każda firma, również spółka zoo. Księgowość jest miesięcznym kosztem, za który w najlepszym przypadku trzeba zapłacić kilkaset złotych. Zazwyczaj jednak faktury opiewają na znacznie wyższe kwoty, sięgające nawet tysięcy złotych. Czy rzeczywiście jednak trzeba tyle płacić? Po czym poznać najlepszą ofertę? I jak znaleźć balans pomiędzy atrakcyjną ceną, a poprawnie wykonaną usługą?

Księgowość spółka zoo – cechy dobrej oferty

Cena jest jednym z ostatnich aspektów, jaki należy brać pod uwagę w tracie wyboru księgowości dla spółki zoo. Dużo ważniejsze jest doświadczenie biura rachunkowego oraz umiejętności osoby, która będzie się zajmować rozliczeniami. Błędy w tym zakresie mogą kosztować wiele stresu podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Jaka powinna więc być księgowość? Spółka zoo powinna zwrócić uwagę:

  • czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone i na jaką kwotę opiewa polisa;
  • czy biuro rachunkowe zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, m.in. księgowych, doradców podatkowych;
  • ile osób będzie obsługiwało jedną spółkę zoo;
  • czy istnieją limity faktur i do kiedy należy je dostarczyć;
  • czy księgowa będzie reprezentować spółkę przed US i ZUS;
  • w jaki sposób biuro rachunkowe będzie się kontaktowało ze zleceniodawcą?

Czego unikać, wybierając księgowość dla swojej spółki zoo?

Jeśli odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania są satysfakcjonujące, to wciąż nie oznacza, że należy decydować się na ofertę danego biura rachunkowego. Współpraca z księgowymi docelowo ma trwać przez długi czas, dlatego poza umiejętnościami i doświadczeniem liczą się także kompetencje miękkie. Te można ocenić, kontaktując się bezpośrednio z biurem. Warto sprawdzić, w jakim czasie odpisuje ono na maile, czy odbiera telefony oraz, czy oddzwania. Istotne jest także to, w jaki sposób przebiega rozmowa. Jeśli księgowy potrafi jasno wytłumaczyć nawet najbardziej zawiłe aspekty prowadzenia księgowości, a ponadto upewnia się, czy druga strona go rozumie, to oznacza, że mamy do czynienia z profesjonalistą. W przeciwnym wypadku nie należy podopisywać umowy.

Księgowość spółka zoo – zdalnie czy stacjonarnie?

To, czy dana spółka zoo będzie korzystać z księgowości online lub offline, nie ma znaczenia w kontekście prawidłowo wykonanej usługi. Warto jednak wziąć ten aspekt pod uwagę podczas wyboru oferty. Może on być kluczowy dla wygody, a tym samym efektywności właścicieli spółki. Księgowość zdalną ceni się przede wszystkim za całodobowy dostęp do systemu, za którego pomocą można kontrolować finanse firmy. Przekazanie wszystkich dokumentów odbywa się online, co potrafi być sporą oszczędnością czasu. Taka usługa niestety rzadko sprawdza się wśród dużych firm, które zatrudniają pracowników. Wówczas dużo lepszym rozwiązaniem jest księgowość stacjonarna, która umożliwia przekazanie dokumentów wprost do rąk księgowej. Choć zazwyczaj wiąże się ona z wyższymi kosztami, to pozwala zminimalizować ryzyko popełniania błędu.

Zagłosowało: 0 średnia: 0