Lepiej zapobiegać niż leczyć – kilka słów o profilaktyce stomatologicznej

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Współczesna stomatologia w niczym nie przypomina praktyk dentystycznych z początku dwudziestego pierwszego wieku. Szeroka oferta licznych zabiegów nie tylko pomaga utrzymać u pacjentów idealne uzębienie, ale też pozwala uniknąć powstania większych ubytków, które doprowadzić mogą do poważnego leczenia, a nawet konieczności ekstrakcji zęba. W przeszłości zabiegi dentystyczne budziły niepokój i kojarzone były z dyskomfortem, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, wizyty stomatologiczne przebiegają znacznie sprawniej i co najważniejsze, nie towarzyszy im uczucie bólu.

Dentysta Gdańsk – wybierz najlepszy gabinet dla siebie

Chcąc mieć pewność, że nasze zęby zostaną otoczone odpowiednią troską, nie należy wybierać losowego gabinetu stomatologicznego. Warto przed umówioną wizytą upewnić się co do tego, czy dana placówka korzysta z nowoczesnego sprzętu oraz, czy jej personel stale doskonali swoje umiejętności. Najlepsze gabinety dentystyczne w swojej ofercie mają wiele nowoczesnych zabiegów profilaktycznych, które pozwalają wykluczyć ryzyko powstania ubytków, jakie mogłyby doprowadzić do poważnego i kosztownego leczenia. Korzystanie z takich zabiegów pozwala przez lata cieszyć zdrowym uśmiechem, a przy tym jest całkowicie bezpieczne i nienarażone na wystąpienie dolegliwości bólowych. Szczególnie osoby czujące lęk przed leczeniem dentystyczny, powinny wyrabiać w sobie dobre nawyki profilaktyki stomatologicznej. 

Higienizacja – pomoc w utrzymaniu zębów w czystości

Każdego dnia zęby mają kontakt z wieloma substancjami, które mogą powodować gromadzenie się osadu i zabrudzeń. Często samo mycie zębów nie wystarcza, dlatego coraz więcej nowoczesnych gabinetów dentystycznych takich jak np. dentysta Jesień w Gdańsku zaleca pacjentom systematyczne korzystanie z zabiegów higienizacji. Zabieg ten pozwala na usunięcie kamienia nazębnego, osadów powierzchniowych i płytki bakteryjnej, które mogą być źródłem próchnicy. Higienizacja stanowi podstawę profilaktyki dentystycznej, dlatego często zalecana jest przed wykonaniem przeglądu jamy ustnej. 

Usuwanie kamienia metodą skaling 

Jedną z metod wykorzystywanych podczas higienizacji, jest skaling. W wyniku tego procesu usunięty zostaje kamień nazębny, który najczęściej zbiera się między stłoczonymi ze sobą zębami oraz w okolicy szyjek zębowych, przy samych dziąsłach. Zabieg ten szczególnie polecany jest osobom palącym, jak i pijącym duże ilości kawy bądź herbaty. Wyróżnia się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, w zależności od czyszczonej przestrzeni. Metoda wykorzystuje ultradźwięki, które w towarzystwie wody pozwalają na oderwanie zanieczyszczeń od zębów i dziąseł. Z takiego zabiegu najlepiej korzystać przynajmniej dwa razy w roku, w odstępie 6 miesięcy.

Uodpornienie szkliwa zębowego poprzez fluoryzację

Dobra profilaktyka stomatologiczna, to nie tylko usuwanie kamienia i zanieczyszczeń, ale także wspomaganie i uodparnianie szkliwa zębowego na działanie szkodliwych substancji. W tym celu wykonuje się fluoryzację – zabieg pokrywania zębów wysokim stężeniem fluoru, zawartym w formie żelu, piany, pasty lub lakieru. Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna i może być stosowana w wielu przypadkach, zapobiegając tym samym demineralizacji szkliwa, nadwrażliwości szyjek zębowych, powstawaniu przebarwień i pojawianiu się próchnicy. Po zabiegu skalingu fluoryzacja spowalnia ponowne zbieranie się osadu. 

Chcąc mieć pewność, że nasze zęby przez długie lata pozostaną zdrowe, warto dopasować odpowiednie zabiegi higienizacyjne do własnych wymagań, korzystając przy tym z porad ekspertów z dziedziny stomatologii. 

Zagłosowało: 0 średnia: 0