Toczenie to metoda obróbki, która pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu i właściwości danego materiału. Powstała w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku, metoda CNC polega na całkowitym zautomatyzowaniu tego procesu, wykorzystując do tego specjalistyczne maszyny. Na czym dokładnie polega ich działanie i na jak szerokie zastosowanie pozwalają? Warto na to spojrzeć.
Jak przebiega toczenie CNC?
Metoda CNC nie różni się w swojej kluczowej zasadzie od klasycznego toczenia – tutaj również dochodzi do ruchu obrotowego obrabianego przedmiotu, podczas gdy narzędzie skrawające wykonuje działania posuwowe. Różnicą jest jedynie i aż automatyzacja całego procesu za pomocą sterownika logicznego PLC.
Tokarka CNC wyposażona jest w specjalne czujniki i układ automatycznego sterowania, a sterownik PLC steruje nią w ramach określonego układu współrzędnych. Wszystko oparte jest na układzie zapętlonego sprzężenia zwrotnego, co oznacza, że każdy ruchomy element wraca na swoje miejsce początkowe po wykonaniu działania. Jednocześnie obrazowane są dane dotyczące postępów w toczeniu, co pozwala na automatyczną analizę kolejnych kroków.
Co to wszystko oznacza w praktyce? Nie potrzeba jest tutaj interwencja operatora ludzkiego – funkcję tę spełnia sterownik PLC. Oczywiście nie wyklucza to całkowicie roli człowieka – wciąż musi on zamocować materiał, uzbroić maszynę, a także napisać lub wprowadzić odpowiednie komendy. Jego rola jest jednak zminimalizowana. Jakie zalety są z tym związane?
Toczenie CNC – jakie przynosi korzyści?
Obróbka materiałów poprzez metodę toczenia CNC przynosi ze sobą szeroką gamę korzyści. Co jest tutaj szczególnie ważne?
- Wysoka precyzja – nie ma tutaj mowy o pomyłce, gdyż komputery ich nie dokonują. Błąd może wynikać jedynie z nieodpowiedniego wprowadzenia danych, co zazwyczaj zostanie szybko zauważone i poprawione. Właśnie dlatego można liczyć na wysoką precyzję, która występuje systematycznie – każdy produkt posiada upragnione kształty i wymiary.
- Szybkość – nawet najsprawniejszy i najbardziej doświadczonych technik nie jest w stanie odtworzyć szybkości, z którą pracują maszyny CNC.
- Powtarzalność – działanie za pomocą wbudowanego programu pozwala na uzyskiwanie identycznych rezultatów za każdym razem.
- Bezpieczeństwo – udział ludzki jest tutaj niewielki, przez co występuje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wypadków i urazów.
Gdzie stosuje się toczenie CNC?
W dzisiejszych czasach mało która branża jest sobie w stanie poradzić bez produktów, które tworzone są przez tokarki CNC. Zlecenia dochodzą zarówno z obszarów rolniczych, budowlanych, meblowych, motoryzacyjnych, jak i szerokiej gamy przedstawicieli przemysłu. Wiele niewielkich elementów, które każdy z nas może kupić w sklepach, powstało właśnie dzięki toczeniu CNC.
Jak widać, toczenie CNC to nowoczesny sposób na tworzenie produktów z wysoką precyzją. Zastosowanie tej techniki jest tak szerokie, jak wyobraźnia zleceniodawcy i możliwości samej maszyny CNC.