Chcesz, aby Twoje skórzane buty zachowały doskonały wygląd przez długi czas? Zastanawiasz się, jak je pielęgnować? Poznaj aż 5 sposobów na dbanie o obuwie ze skóry, aby służyło Ci przez wiele lat. Wykorzystaj je i przekonaj się, że ukochane czółenka, sztyblety lub kozaki mogą służyć Ci dłużej, niż jeden czy dwa sezony, a do tego stopniowo nabierać szlachetności!
Sposób nr 1 – staranne oczyszczanie obuwia skórzanego
Zasada ta dotyczy właściwie każdego rodzaju obuwia, w szczególności jednak warto zadbać o bardzo staranne oczyszczanie butów skórzanych. Można śmiało powiedzieć, że to podstawowa metoda dbania o skórę naturalną. Chociaż pozostaje wyjątkowo odporna na szereg różnych czynników i zabrudzeń, to dłuższe pozostawienie kurzu, zaschniętego błota lub, co gorsza, soli używanej przez drogowców zimą negatywnie odbije się na kondycji butów.
Proces czyszczenia obuwia skórzanego uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju skóry naturalnej. W przypadku wariantu licowego, czyli gładkiej skóry, usuwanie zabrudzeń jest stosunkowo proste. Suche zabrudzenia można usuwać za pomocą miękkiej, suchej szmatki, natomiast te nieco trudniejsze zmyjesz zmoczoną ściereczką (nigdy nie spłukuj powierzchni butów pod bieżącą wodą), następnie przetrzyj skórę do sucha.
Odrobinę inaczej postąpić należy w przypadku obuwia ze skóry zamszowej czy nubuku. Są to materiały określane mianem szorstkich. Wówczas konieczne jest wyczesanie brudu spomiędzy włosków, najlepiej za pomocą szczoteczki o umiarkowanie twardym włosiu. W sklepach dostępne są ponadto specjalne czyściki wykonane z gumy, które ułatwiają oczyszczanie butów zamszowych.
Sposób nr 2 – regularna impregnacja butów ze skóry
Regularne impregnowanie butów ze skóry to właściwie obowiązkowy element prawidłowej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane preparaty sprawiają, że skóra staje się odporniejsza na działanie wody, a zabrudzenia nie wnikają w nią zbyt głęboko.
Rodzaj impregnatu uzależniony jest od rodzaju skóry naturalnej. Wybrany środek warto zastosować jeszcze przed pierwszym założeniem butów. Postępuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu kosmetyku – nie zapominaj także o konieczności pozostawienia obuwia do wyschnięcia po nałożeniu impregnatu. Czynność tę powtarzaj regularnie – pamiętaj jednak, że przed użyciem preparatu musisz wyczyścić obuwie skórzane lub, jeśli zostało przemoczone, pozwolić mu wyschnąć w naturalny sposób. To oznacza, że nie należy podsuszać butów w pobliżu grzejników lub innych źródeł ciepła!
W przypadku zamoczenia obuwia skórzanego, chociażby w czasie ulewy czy też na skutek kontaktu ze śniegiem, niezwykle ważne jest bardzo dokładne osuszenie go. Możesz do tego wykorzystać kulki zmiętych gazet, którymi należy delikatnie wypchać wnętrze butów. Gazety warto co pewien czas zmieniać (bardzo szybko chłoną wilgoć). Kiedy obuwie wydaje się niemal idealnie wysuszone, papierowe kulki można zastąpić prawidłami, które zapewnią butom zachowanie pierwotnego kształtu.
Sposób nr 3 – pielęgnacja i konserwacja skórzanego obuwia
Skóra naturalna, z której szyte jest wysokogatunkowe obuwie, to surowiec wyjątkowo trwały. Jednak, ze względu właśnie na swoje „naturalne” pochodzenie, nadal wrażliwy na niektóre czynniki. Mówiąc wprost – buty ze skóry nie radzą sobie ani z nadmiarem wilgoci, ani ze zbytnim przesuszeniem.
O prawidłowym suszeniu obuwia skórzanego przeczytasz w punkcie powyżej. Jak natomiast zapobiec nadmiernemu przesuszeniu skóry naturalnej, która może w takiej sytuacji pękać samoistnie i ulegać uszkodzeniom mechanicznym w trakcie noszenia?
W przypadku gładkiej, licowej skóry, konieczne jest regularne jej pastowanie. Oczywiście, także w tym przypadku w sprzedaży znajdziesz preparaty dostosowane do skór lakierowanych czy matowych i pod tym kątem warto wybrać najlepszy środek pielęgnacyjny. Poza dodaniem połysku lub odświeżeniem koloru, pasty zapewniają także odpowiednie nawilżenie skóry, bez ryzyka jej przemoczenia. Po pastowaniu buty warto przetrzeć jeszcze kilka razy niezbyt twardą szczotką.
Buty zamszowe należy natomiast regularnie przeczesywać szczoteczką przeznaczoną do skór szorstkich. Preparaty, które zapewniają prawidłową konserwację obuwia tego typu zazwyczaj dostępne są w formie sprejów, wśród nich dostępne są także specjalne renowatory, które mogą przywrócić skórze kolor.
Sposób nr 4 – pamiętaj o zmianie obuwia
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wysokiej klasy obuwie skórzane jest na tyle wygodne i uniwersalne, że masz ochotę nosić je każdego dnia. Jednak buty ze skóry muszą „odpocząć” – nie należy zakładać ich bez przerwy i codziennie.
Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie butów skórzanych naprzemiennie tak, by dana para mogła przez jeden/dwa dni nieco odpocząć. W czasie, gdy nie ubierasz obuwia, umieść w jego wnętrzu prawidła, najlepiej drewniane. Dzięki nim buty nie stracą formy.
Sposób nr 5 – nie zapominaj o pielęgnacji wnętrza butów ze skóry
Na sam koniec kwestia, która pozostaje niemniej ważna, niż pielęgnacja zewnętrznej strony obuwia. Mowa oczywiście o dbaniu o wnętrze butów skórzanych. Bez względu na to, czy ubierasz je na bose stopy, czy też na skarpetki, naturalnie występujący pot i tak osiada na wewnętrznej wkładce i ściankach buta.
Z tego względu warto wykorzystywać środki bakterio i grzybobójcze, na przykład w formie spreju. Możesz ponadto używać wkładek, chociażby węglowych lub też jednorazowych, zapachowych, które należy wymienić po każdym użyciu. Duże znaczenie ma tutaj także wspomniane zmienianie obuwia – w trakcie „odpoczynku” buty ze skóry mogą w naturalny sposób odparować ewentualne zawilgocenia z wewnątrz.