Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kubka tego czarnego, aromatycznego naparu i większość doskonale wie, w jakiej wersji smakuje on najlepiej. Jednak czy mamy świadomość, co oznacza napis „kawa Arabica 100%”? Czy wiemy, po jaką kawę warto sięgać i jak rozpoznać dobry produkt na podstawie samych informacji o jego składzie czy pochodzeniu?
Czym jest kawa Arabica?
Kawa 100 Arabica to po prostu czysty, jednoskładnikowy produkt, który nie jest mieszanką różnych gatunków. Sama Arabica to natomiast odmiana uznawana za najszlachetniejszą, najstarszą i niestety najtrudniejszą w uprawie. Ziarna Arabiki pochodzą z Etiopii, gdzie kawowce porastają tereny górzyste i rosną w temperaturze około 20 – 25 stopni Celsjusza. Kawy Arabica zawierają mniejsze ilości kofeiny niż kawy z dodatkiem lub na bazie Robusty – są więc również delikatniejsze w smaku, bardziej czekoladowe i aromatyczne.
Cechy charakterystyczne ziaren Arabiki
Kawa ziarnista Arabica może pochodzić z Brazylii, Etiopii czy Indonezji. Ta odmiana kawowca najlepiej rośnie bowiem w ciepłym klimacie strefy tropikalnej, czyli tej rozciągającej się wzdłuż równika. Uprawy Arabiki położone są bardzo wysoko, bo na terenach od 800 do 2000 m n.p.m. W temperaturze optymalnej, tj. od 15 d 24 stopni Celsjusza, krzewy kawowca osiągają wysokość od 3 do 5 metrów. Uprawa wymaga regularnych opadów deszczu i odpowiedniej gleby, a same rośliny nie są zbyt odporne na działanie szkodników czy innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Pozyskiwanie ziaren wymaga więc dużych nakładów finansowych i nakładów pracy. Z tego powodu kawa Arabica 100% uznawana jest za towar ekskluzywny, najwyższej jakości.
Czym różni się kawa Arabica od Robusty?
Ziarna kawy Arabica często mieszane są z ziarnami Robusty w celu złagodzenia smaku tego drugiego gatunku, a także w celu obniżenia ceny finalnego produktu. Odmiany te różnią się zarówno wizualnie, jak i pod względem swojej zawartości. Kawa ziarnista Arabica będzie bardziej płaska i nieco podłużna. Znajdziemy w niej od 1 do 1,7% kofeiny, mniej niż w ziarnach Robusty. Kawa 100 Arabica jest łagodna i lekko kwaskowata. Da się wyczuć w niej czekoladową lub korzenną nutę. Z kolei Robusta jest mocniejsza – zawiera od 2 do 4% kofeiny. Ma bardziej wyrazisty, ziemisty i gorzki smak. W czarnym naparze odpowiada jednak za tworzenie apetycznej pianki. Z reguły wykorzystuje się ją do produkcji kawy rozpuszczalnej.
Kawa Arabica 100% czy blend – co wybrać?
Stuprocentowa kawa Arabica będzie kawą najwyższej jakości, delikatną i wyjątkową w smaku. Jeśli jednak szukamy bardziej ekonomicznego rozwiązania, mocniejszego naparu z wyższą zawartością kofeiny, ale i o bardziej gorzkim posmaku, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór blendu, czyli mieszanki Arabiki i Robusty. Ta druga powinna stanowić jednak mniejszość, aby napój nie okazał się zbyt gorzki i zbyt mocny. Optymalne połączenia to co najmniej 70% Arabiki oraz do 30% Robusty – taka kawa powinna mieć głęboki smak i aromat, przyjemną piankę i stosunkowo łagodne działanie pobudzające.