Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i wygody pracy na placach budowy niezawodne rusztowanie jest podstawowym wymaganiem. Dlatego fundamentalnym obowiązkiem firmy jest dobór odpowiedniego materiału na rusztowanie, zgodnie z wymaganiami miejsca i potrzebami roboczymi. Jednym z najlepszych materiałów jest aluminium.
Jakie są wady i zalety rusztowania aluminiowego?
Dawniej najczęściej stosowanym materiałem w konstrukcji rusztowań było drewno. Chociaż rusztowanie drewniane miało swoje zalety, ciągłe ulepszanie technik konstrukcyjnych, aby dotrzymać sztywnych terminów zakończenia przedsięwzięcia w określonym terminie, stworzyło miejsce dla innego materiału konstrukcyjnego – aluminium. Jak każde inne, rusztowanie aluminiowe ma kilka zalet i wad – przyjrzyjmy się im zatem szczegółowo.
Zalety
Główną zaletą aluminium jest jego waga – jeśli więc szukasz zwrotnego i lekkiego materiału na rusztowania (jednocześnie przy rozsądnym koszcie wynajmu), to aluminium zdecydowanie przoduje w tej kwestii. Ze względu na lekkość i płynną obsługę rusztowanie aluminiowe jest łatwe w montażu i demontażu, co przekłada się na mniejszą ilość czasu poświęconego na złożenie konstrukcji i szybsze rozpoczęcie pracy przy inwestycji, a także zmniejszenie kosztu związanego z nakładem pracy. Spośród wszystkich innych stopów aluminium ma jeden z najlepszych wskaźników niezawodności w kwestii wytrzymałości. To nie tylko sprawia, że rusztowanie aluminiowe jest znacznie lżejsze w obsłudze, ale także zapewnia doskonałą trwałość dzięki właściwościom stopu. Aluminium jest jednym z nielicznych metali, które są uważane za priorytetowe w przemyśle lotniczym, a także w zastosowaniach zewnętrznych, a wszystko to dzięki swojej naturalnej odporności na korozję. Tam, gdzie nawet najwyższej jakości konstrukcja ze stali nierdzewnej nie spełnia oczekiwań, rusztowania aluminiowe znakomicie się wyróżniają, w związku z tym mogą być narażone na trudne warunki pogodowe i czynniki atmosferyczne. Sekretem takiej wytrzymałości jest naturalna powłoka tlenkowa, która sprawia, że konstrukcja jest odporna na korozję i wyznacza wysokie standardy przed wszystkimi innymi konkurentami rusztowań. Jeśli chcesz prowadzić działalność przyjazną dla środowiska – rusztowanie aluminiowe jest również dobrym rozwiązaniem. Ze względu na swoją elastyczność stop aluminium można łatwo poddać recyklingowi i przekształcić w nowe rusztowania – bez konieczności wycinania wielu drzew i szkodzenia ekosystemowi.
Wady
Ze względu na wyjątkowo lekką konstrukcję aluminium może mieć problemy z rozmieszczeniem na dodatkowych wysokościach ze względu na zmniejszoną stabilność wagi. Mając to na uwadze, rusztowanie aluminiowe jest najlepsze w przypadku projektów o małej wysokości, ale nie jest zalecane, gdy wysokość przekracza określony limit. Należy również zachować szczególną ostrożność podczas jego obciążenia, ponieważ dodatkowy ciężar może spowodować nagłe wygięcie rusztowania w dowolnym miejscu, co może być niebezpieczne. Mimo że rusztowanie aluminiowe oferuje obfite korzyści, jest to jednocześnie kosztowna inwestycja. W jego cenie można kupić podwójną ilość rusztowań stalowych od dowolnego dostawcy. Ze względu na wysoki koszt rynkowy istnieje także duża szansa na kradzież – zwiększając tym samym całkowity koszt ochrony inwestycji.
Wnioski
Aluminium to jeden z najbardziej elastycznych, lekkich i wytrzymałych stopów. Dzięki tym kluczowym cechom tworzy niezawodne rusztowanie dla średnio wysokich obiektów. Cechy manewrowe znacznie zwiększają wygodę pracowników i zmniejszają ich obciążenie pracą, a co za tym idzie – umożliwiając im wykonywanie zadań w szybkim tempie.