W ostatnich latach coraz więcej klientów wybiera zakupy w marketach zamiast kupować w sklepach monopolowych. Niemniej jednak pewna grupa klientów wciąż wybiera tradycyjne rozwiązania, dlatego otwarcie własnego sklep monopolowy biznes wciąż może okazać się trafionym pomysłem. O czym warto pamiętać, otwierając tego typu punkt?
Gdzie warto otworzyć sklep monopolowy?
Otwierając sklep monopolowy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego lokalizację. Dobrze prosperujące punkty zazwyczaj prowadzone są na większych osiedlach mieszkalnych, ewentualnie również w centach miast. Ważne, aby w okolicy nie znajdował się żaden duży market, który może zaproponować konkurencyjne ceny. Ponadto trzeba w prawidłowy sposób ustalić godziny otwarcia sklepu, dopasowując je do potrzeb klientów. Najczęściej odwiedzają go w godzinach wieczornych oraz w weekendy, choć oczywiście sklep powinien być też czynny rano i popołudniu.
Ile można zyskać, prowadząc sklep monopolowy?
Dobra reklama, odpowiednia lokalizacja, dobrany towar oraz godziny otwarcia stanowią klucz do sukcesu, który można osiągnąć nawet w dobie popularności marketów. Niemniej jednak pojawia się pytanie, ile można zyskać, prowadząc sklep monopolowy? Początkowo należy liczyć się ze sporymi wydatkami – jak w każdym przypadku, aby zarabiać, trzeba najpierw zainwestować. Zwykle po około 4-6 miesiącach osiąga się pierwsze zyski, najczęściej rzędu kilku tysięcy złotych. Z czasem jednak zarobki rosną, przede wszystkim dlatego, że właściciele uczą się rozpoznawać potrzeby klientów i odpowiadać na nie. Zamawiają więc towar, na który jest popyt, a zatem który przynosi realne dochody.
Sklep monopolowy, odzieżowy, a może kosmetyczny?
Chcąc prowadzić własny sklep, należy zastanowić się nad towarem, jaki będziemy sprzedawać. Dlaczego warto wybrać produkty spożywcze i innego rodzaju towary codziennego użytku? Przede wszystkim dlatego, że coraz mniej tego typu sklepów można znaleźć na rynku. Klienci chętniej kupują w sklepach monopolowych, gdy znajdują w nich produkty, które nie sposób nabyć w markecie. Ponadto takie sklepy bywają ostatnią deską ratunku, gdy pilnie trzeba kupić żywność, napoje czy chemię gospodarczą. Tymczasem w innych branżach panuje o wiele większa konkurencja, którą trudno pokonać, walcząc o klienta.
Prowadzenie sklepu monopolowego – dla kogo?
Prowadzenie sklepu monopolowego stanowi doskonały pomysł na biznes dla osób zaangażowanych, które mają pewne doświadczenie w handlu i lubią pracować z ludźmi. Wymaga ono dużych nakładów energii i dostosowania się do obowiązujących przepisów. Własny sklep monopolowy to nie tylko sprzedaż, lecz również konieczność dokonywania rozliczeń, zamawiania towaru czy reklamowania swojego punktu – potencjalny przedsiębiorca ma więc sporo obowiązków każdego dnia.