Choć szumy uszne zazwyczaj nie są powiązane z pogorszeniem słuchu, to z łatwością przyczyniają się do pogorszenia jakości życia, poprzez trudności z koncentracją, czy bezsenne noce. Nie możemy jednak ich bagatelizować albo liczyć, że same ustąpią. Szumy w uszach mają swoje podłoże nie tylko w uchu czy zatokach, ale też być związane np. z problemami z kręgosłupem. Kłopotliwa dolegliwość dotyka osób w różnym przedziale wiekowym, które borykają się z różnymi infekcjami albo alergiami. W tym artykule dowiesz się jak skutecznie pozbyć się szumów usznych raz na zawsze.
Zdrowy tryb życia to podstawa.
Niedocenianym sposobem na walkę z szumami usznymi jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Odpowiednia dieta (pozbawiona kofeiny, szkodliwych używek, a także soli) pozwoli nam na długo zapomnieć o uciążliwych dźwiękach. Wraz z dietą konieczne jest aktywne spędzanie wolnego czasu, poprzez uprawianie sportu. Warto też zadbać o odpowiednie nawyki przed snem. Żeby poradzić sobie z szumami przed spaniem, należy zrezygnować ze stoperów oraz zostawić ciche źródło dźwięków w pobliżu (może być spokojna muzyka, czy działający w drugim pokoju telewizor). Ważne, by nie zasypiać w całkowitej ciszy, a także położyć głowę na poduszce bez zbędnych myśli, wywołujących stres. Niezwykle istotna jest również kontrola zażywanych leków, które mogą nasilać dolegliwość. Dlatego też należy je odstawić, jeżeli po ich bezpośrednim zażywaniu pojawią się szumy uszne. Silniejsze leki trzeba stosować w ostateczności, najlepiej po konsultacji z lekarzem, a do czyszczenia uszu używać specjalistycznych środków. Warto też pamiętać o regularnym badaniu ciśnienia krwi, a także poziomu cukru i cholesterolu.
Odpowiednia diagnostyka i medyczne sposoby leczenia – szumy uszne Bydgoszcz.
Jeżeli już zdecydujemy się na leczenie szumów usznych, to na początku musimy udać się do zaufanego specjalisty, który określi ich rodzaj. Po wykluczeniu części chorób stosuje się odpowiednią terapię. Nie zawsze wiąże się to z przyjmowaniem silnych leków. Leczenie może polegać na zastosowaniu terapii za pomocą kojących dźwięków, które pomagają się zrelaksować, a także zredukować napięcie, odpowiedzialne za wywoływanie nieprzyjemnych szumów. Popularną obecnie metodą jest także TRT (czyli Tinnitus Retraining Therapy), która uaktywnia w organizmie proces habituacji szumu. W trakcie terapii stosuje się specjalne nagrania z innym rodzajem szumu, którego słuchanie ma przyczynić się do ściszenia własnego. Szumy uszne spowodowane problemami z nadciśnieniem leczy się za pomocą medykamentów. To samo dzieje się w przypadku chorych na depresję lub złe samopoczucie. Osoby z niedosłuchem muszą nosić aparaty słuchowe, a metody fizjoterapeutyczne wykorzystuje się w przypadku wystąpienia mięśniowo-powięziowego zespołu bólowego.