Profilaktyka to klucz do uniknięcia poważnych schorzeń. Z tego względu powinno się cyklicznie wykonywać serię kontroli, w tym badanie słuchu u dzieci i dorosłych niezależnie od tego, jak dobrze rozpoznajemy dźwięki z otoczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Kto powinien mieć wykonane badanie słuchu?
Badanie słuchu może być wykonane u każdego – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych poza ukończeniem 7 roku życia. Zaleca się jednak, aby dzieci poddawały się regularnym badaniom tego typu, ponieważ wykrycie wady słuchu we wczesnym stadium może znacznie ułatwić leczenie i zapobiec poważnym konsekwencjom. U dorosłych profilaktyczna kontrola słuchu powinna być wykonywana przynajmniej raz w ciągu 5 lat. Można ją jednak robić częściej, np. w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia wady. Kiedy jednak dana osoba osiągnie wiek 50 lat, ponownie powinna wrócić do corocznych badań, ponieważ wówczas ryzyko problemów ze słuchem wzrasta.
Jak często wykonywać badanie słuchu?
Badanie słuchu należy wykonywać regularnie, gdyż tylko w ten sposób można zauważyć ewentualne problemy na czas i podjąć leczenie. Warto pamiętać, że wada słuchu może się pogłębiać, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Należy jednak również wiedzieć, że częstotliwość badań powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. W przypadku dzieci zaleca się ich wykonywanie co najmniej raz na pół roku, natomiast u dorosłych zupełnie wystarczy raz na 5 lat (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zaobserwujemy u siebie pogorszone rozpoznawanie dźwięków z otoczenia). W przypadku osób powyżej 50. roku życia badanie należy wykonywać corocznie.
Ile kosztuje badanie słuchu?
Cena badania słuchu jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj badania, gdzie jest ono wykonywane oraz czy korzystamy z prywatnej, czy publicznej opieki zdrowotnej. Choć terminy oczekiwania na konsultację z lekarzem w ramach NFZ nie napawają optymizmem, to warto wiedzieć, że w przypadku kontroli słuchu jest możliwość bezpłatnego badania. Na wizytę u lekarza prywatnego można się dostać niemalże z dnia na dzień. Kosztuje ona zazwyczaj od 150 zł do 250 zł, jednak z pewnością znajdziesz zarówno niższe, jak i wyższe cenniki. Przed wyborem konkretnego specjalisty, poza cenami za usługę, warto także dokładnie przeanalizować opinie poprzednich pacjentów.
Kto może wykonać badanie słuchu?
Badanie słuchu może wykonać każdy lekarz medycyny, jednak nie każdy z nich ma odpowiednie kwalifikacje. Najlepiej więc skorzystać z usług lekarza rodzinnego lub laryngologa. W szczególności drugi z wymienionych specjalistów będzie bardzo dobrym wyborem na NFZ, ponieważ w przypadku konieczności założenia aparatu słuchowego czy wkładki dousznej będzie przysługiwać Ci refundacja. Ponadto pamiętaj, że badanie słuchu nie może być przeprowadzane przez pielęgniarki, inną służbę medyczną czy osoby niebędące lekarzami. Zanim więc udasz się do kogoś na taką profilaktykę, zwróć uwagę na kompetencje danej osoby.