Sytuacja Frankowiczów w nadchodzącym roku- czy ulegnie zmianie?

kredyty frankowe bydgoszcz
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Od dłuższego czasu sytuacja kredytobiorców kredytów frankowych wygląda niekorzystnie. Frankowicze mają kilka możliwości spłaty zobowiązań, jednak większość z nich najprawdopodobniej będą nieopłacalne. Co warto zrobić, aby temu zapobiec? Jak będzie wyglądać sytuacja w nadchodzącym roku? Odpowiadamy.

Kredyty frankowe Bydgoszcz- jak wygląda sytuacja Frankowiczów?

Kredyty frankowe jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się niezwykle opłacalną ofertą, z której skorzystało zdecydowanie wielu Polaków. Jednak nagły wzrost wartości franka spowodował spore problemy finansowe dla zdecydowanej większości kredytobiorców. Stąd też wielu z nich nieustannie poszukuje skutecznych sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem. 

Kredyty frankowe Bydgoszcz obecnie można spłacać na kilka sposobów. Do najprostszych z nich należy przewalutowanie i spłata zobowiązań w polskich złotych, lub też w formie niezmienionej- pozostanie przy spłacie we frankach. Obydwa z nich są mało korzystne dla kredytobiorcy, stąd też wielu Frankowiczów decyduje się na podjęcie zaproponowanej przez bank ugody. Jednak to rozwiązanie również ma swoje minusy. Obecna sytuacja na rynku zdecydowanie potwierdza fakt, iż dla Frankowiczów o wiele lepiej będzie zawrzeć proces sądowy niż ugodę. To drugie rozwiązanie często bywa korzystne tylko w pozycji banku i proponowane są najczęściej aktywnym spłacającym kredyty frankowe. Stąd też zwlekanie z decyzją o podjęciu kroków sądowych może nierozerwalnie wiązać się z ryzykiem strat. 

Proces sądowy- czy warto się zdecydować?

Frankowicze zdecydowanie docenią korzyści wynikające z pozytywnego rozpatrzenia wniosku sądowego, które pozwoli zarówno na zwrot kwoty nadpłat jak i składek na ubezpieczenie czy innych uiszczonych opłat. Ma to duże znaczenie i pozwala chociaż w części odzyskać poniesione koszty. Dlatego też zdecydowanie wielu Frankowiczów decyduje się wstąpić na drogę sądową.  

Jak wyglądała sprawa Frankowiczów w poprzednich latach?

Trudna sytuacja kredytobiorców sprawiła, iż odpowiednie instytucje rządowe zaczęły podejmować korzystne dla nich kroki legislacyjne. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego zobligowała podmioty bankowe do znacznie bardziej rygorystycznego rozpatrywania zdolności kredytowej dla użytkowników chcących uzyskać kredyty frankowe. Kolejnym krokiem był fakt informowania o znacznym wzroście wartości waluty. Z czasem istotnych zmian weszło jeszcze więcej. Najważniejsza z nich umożliwiła uzyskanie kredytu tylko w tej walucie, w której kredytobiorca osiąga dochody. Jednak to wsparcie nie złagodziło problemu.

Frankowicze coraz częściej składają pozwy sądowe, które wygrywają

Stąd też fala procesów sądowych i pozwów stosowanych przed kredytobiorców kredytów frankowych ciągle rośnie. Tylko w tym roku ich liczba wzrosła do 38 tys. Aktualnie toczy się wiele postępowań sądowych, z których większość odbywa się w pierwszej instancji. Dzięki temu wielu z nich może unieważnić umowy. To niezwykle korzystna sytuacja, dlatego też Frankowicze decydują się zaryzykować i wybrać ten sposób rozwiązania problemów z kredytem we frankach.

Zagłosowało: 0 średnia: 0