Dodatki do żywności to substancje używane w celu uzyskania określonych efektów – smaku, zapachu, barwy, konsystencji czy odpowiedniej trwałości. Barwniki, regulatory kwasowości lub przeciwutleniacze można spotkać w wielu produktach spożywczych. Choć ich spożywanie w ograniczonych ilościach nie wywołuje negatywnego wpływu na zdrowie, niemal na każdym kroku można spotkać się z różnymi nieprawdziwymi informacjami na temat dodatków. Jakie są najczęstsze fakty i mity dotyczące substancji dodatkowych?
Konserwanty są zawsze szkodliwe dla zdrowia – MIT
Substancje konserwujące mają na celu spowolnienie procesów rozkładu wywołanych przez mikroorganizmy, a w konsekwencji – wydłużenie trwałości żywności. Ich dodatek sprawia, że produkty niepoddane obróbce termicznej, takie jak chociażby margaryna, są bezpieczne do spożycia nawet wtedy, gdy przechowujemy je przez dłuższy czas i wielokrotnie otwieramy. Konserwanty muszą posiadać ocenę bezpieczeństwa dla zdrowia, którą uzyskują wyłącznie po skrupulatnych badaniach toksykologicznych. Jak wskazują wyniki badań, substancje dodatkowe stosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami nie stanowią zagrożenia dla zdrowia osób je spożywających.
Dodatki są niezbędne w pewnych produktach spożywczych – FAKT
Zawartość niektórych dodatków jest źródłem obaw części konsumentów, zniechęcając ich nierzadko do zakupu. Tymczasem substancje dodatkowe mają niebagatelny wpływ na jakość produktu i zdrowie ludzi, którzy włączają wybrane artykuły spożywcze do swojego menu. Azotyny zapobiegają rozwojowi pałeczek jadu kiełbasianego, substancje słodzące umożliwiają korzystanie z wyrobów przez osoby chorujące na cukrzycę lub otyłość, a przeciwutleniacze chronią przed jełczeniem tłuszczu. Dzięki temu poszczególne produkty cechują się wydłużoną trwałością, a brak ich obróbki termicznej lub sterylizacji nie powoduje skrócenia ich terminu przydatności do spożycia.
Wszystkie produkty spożywcze zawierają dodatki – MIT
Polskie prawo dokładnie reguluje możliwość stosowania dodatków do żywności. Zgodnie z jego zapisami, nie wszystkie produkty mogą zawierać określone substancje. Nie zobaczymy ich między innymi w owocach i warzywach, ryżu i kaszy, a także surowym mięsie i rybach. Co więcej, dodatków do żywności nie wolno używać podczas produkcji wody mineralnej, mleka i miodu. W przypadku pozostałych, niewymienionych wyżej produktów, w sprzedaży można znaleźć zarówno wyroby z substancjami dodatkowymi, jak i bez nich. Z tego względu bez większego trudu możemy wybrać artykuł spożywczy dostosowany do naszych potrzeb – zarówno pod kątem smaku, jak i zawartości dodatków do żywności.
Owiane złą sławą dodatki do żywności to w rzeczywistości niezwykle przydatne substancje, wpływające na zachowanie najwyższej jakości i trwałości produktu. Ich ilość w poszczególnych wyrobach jest uregulowana przepisami prawa, a brak szkodliwego wpływu na zdrowie – poparty badaniami naukowymi. W sprzedaży znajdziemy zarówno artykuły spożywcze zawierające dodatki do żywności, jak i całkowicie ich pozbawione. Po które spośród nich sięgniemy – zależy tylko od nas samych.