Od momentu złożenia pozwu rozwodowego do czasu uzyskania orzeczenia sądu może minąć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W województwie Kujawsko-Pomorskim najdłużej czeka się na rozwód w Bydgoszczy – w pozostałych miastach sytuacja wygląda trochę lepiej, choć nie odbiega od ogólnych tendencji krajowych. Pierwsza rozprawa zwykle wyznaczana jest w ciągu 3-4 miesięcy od złożenia pozwu, kolejne zaś – w miarę dostępności terminów.
Ile średnio czeka się na rozwód?
Uzyskanie rozwodu w Polsce nie jest proste, za to bardzo czasochłonne. Województwo Kujawsko-Pomorskie nie wyróżnia się zanadto – średnio na pierwszą rozprawę musimy poczekać od 3 do 6 miesięcy od złożenia pozwu rozwodowego. Mowa oczywiście o sytuacji, w której sąd nie wzywa do uzupełnienia danych bądź istotnych dla sprawy informacji. Najgorzej sytuacja wygląda w Bydgoszczy – tutaj na pierwszą rozprawę trzeba poczekać nawet pół roku. W Toruniu bieg spraw toczy się nieco szybkiej i na wokandę zostajemy wezwani po około 3 miesiącach. Oczywiście, na pierwszej rozprawie sądy zwykle nie orzekają rozwodu, a jedynie wstępnie zapoznają się ze sprawą oraz żądaniami czy zeznaniami stron.
Rozwód z orzeczeniem i bez orzekania o winie
Czas trwania całej procedury rozwodowej zależy w głównej mierze od tego, czy ubiegamy się o rozwód z winy obu stron (potocznie nazywany rozwodem bez orzeczenia o winie) czy o rozwód z winy tylko jednego ze współmałżonków. Zwykle w pierwszym przypadku będziemy musieli poczekać około 6-9 miesięcy, zanim sąd wyda stosowne orzeczenia. W drugim przypadku jest już nieco trudniej – sprawy często ciągną się miesiącami, w zależności do tego, ilu świadków powołamy oraz czy stawią się oni na rozprawach. Na rozwód z orzeczeniem o winie trzeba czekać średnio 1,5 roku, choć niektóre sprawy ciągną się jeszcze dłużej. Należy mieć świadomość, że każdy sąd, przez wydaniem orzeczenia, będzie chciał szczegółowo zapoznać się z przedstawionym przez strony materiałem dowodowym.
Jak przyspieszyć rozwód?
Osoby, którym zależy na „szybkim” rozwodzie, bardzo często zastanawiają się, jak przyspieszyć całą procedurę? Niestety, nie ma sposobu, aby „zmusić” sądy do szybszej współpracy. Dobrze jest natomiast przygotować kompletny pozew, w czym pomoże adwokat rozwodowy Warszawa. Dzięki temu powód nie zostanie wezwany do uzupełnienia braków, co znacznie odwleka cały proces uzyskania rozwodu. Zazwyczaj procedura rozwodowa przebiega nieco szybciej, jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, z czyjej winy ma zostać orzeczony rozwód (jednego lub obojga współmałżonków) oraz w jaki sposób zostanie podzielona opieka nad dziećmi. W razie potrzeby warto korzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który podpowie, jakich błędów nie popełniać, aby nie rozwlekać w czasie całej procedury przeprowadzania rozwodu.