Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do hodowli zwierząt?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Wybierając produkty do hodowli zwierząt, zwracajmy uwagę na jakość tych akcesoriów oraz ich cechy (z jakiego materiału są wykonane, wielkość itp.). Inne produkty będą potrzebne przy hodowli zwierząt domowych, a inne do hodowli zwierząt gospodarskich. Inaczej zorganizujemy tym zwierzakom wybieg, miejsce do odpoczynku, karmienia, pojenia itd. Weźmiemy pod uwagę gabaryty zwierzęcia, jego sposób odżywiania, potrzeby (np. zabawa) i in.

Jakie produkty do hodowli koni kupić?

Koń to bardzo delikatne stworzenie. Pomimo ogromnej siły, wytrzymałości i dużych gabarytów, pod jego skórą kryje się zwierzę wrażliwe i mało odporne na choroby. Zaopatrując się w akcesoria dla koni, musimy zdawać sobie sprawę, iż będzie to spory zbiór przeróżnych produktów do pielęgnacji okrywy skóry, grzywy i ogona, a także do karmienia i pojenia. Obowiązkowe jest prawidłowe oprzyrządowanie konia do ćwiczeń, nauki chodzenia na lonży, przyzwyczajania pod siodło i do jazdy.

Należy też zwrócić uwagę na odpowiedni dobór uzdy (ogłowia), aby była wygodna dla zwierzęcia. Zależne to jest od wielkości głowy i pyska. Między pasami a skórą powinien być mały luz. Sprawdzamy to przy pomocy dłoni. Musi ona wsunąć się pod paski.

W czym poić i karmić konia?

W stajni i na wybiegu koń powinien mieć dostęp do wody. Bardzo ważny jest dobór poideł, by woda mogła być w nich stale świeża, czysta i o temperaturze pokojowej. Wygodne są poidła automatyczne z podgrzewaczem. Wówczas woda wciąż napływa czysta i odpowiednio ciepła. Na wybiegu (łące, polu, pastwisku) winna być wanna z dopływem wody. Jeżeli jest ona źródlana lub prosto z hydrantu, można ją podać koniowi do napicia się dopiero po upływie 2 godzin od nalania. Zapobiegniemy wówczas przeziębieniu konia, o co bardzo łatwo. Z powodzeniem koń może pić wodę prosto z rzeki, ale musi to być strumień bez glonów, mułu i paprochów.

Żywnościowe produkty w hodowli koni nabrały ogromnej różnorodności. Oprócz tradycyjnej sieczki, ziarna, zielonki, siana i trawy wraz z ziołami rosnącymi na pastwisku, obroku (gałązki i listki) mamy do dyspozycji gotowe pasze. Niezależnie od rodzaju pokarmu, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, w których podamy zwierzęciu strawę. Dostępne są koryta i wiadra oraz worki jutowe, z których koń może jeść. Ważne, aby były one odpowiedniej wielkości, żeby zwierzę mogło swobodnie stamtąd wygarniać pyskiem jedzenie.

Koń lubi wokół siebie czystość

Oprócz pielęgnacji, pojenia i karmienia konia, istotne jest utrzymanie czystości w stajni i jej obejściu. Do tego celu będziemy potrzebować takich produktów do hodowlijak widły do gnoju, taczka, haki na powieszenie np. osprzętu. Długi wąż ogrodowy to także ważny element w zachowaniu higieny boksów i całego obejścia.

Zagłosowało: 0 średnia: 0