Obróbka metali CNC – na czym to polega?

Obróbka metali CNC
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Obróbka CNC to w ostatnim czasie jedna z najpopularniejszych metod obróbki metali. Ze względu na ogrom zalet i korzyści, coraz chętniej stosuje się ją w wielu branżach przemysłu do obróbki metali, szkła, kamienia i tworzyw sztucznych. To dokładność, precyzja i powtarzalność procesów. Czym jest obróbka metali CNC oraz jakie są jej zalety? Dowiesz się z naszego krótkiego artykułu. 

Obróbka metali CNC – czym jest?

CNC to komputerowe sterowanie za pomocą urządzeń numerycznych. Obróbka metali CNC to proces, podczas którego nadaje się obrabianym przedmiotom odpowiedni kształt, wymiary oraz właściwości. W jego wyniku usuwany jest materiał wierzchni poprzez wiercenie, toczenie cnc, frezowanie, dłutowanie, przeciąganie, szlifowanie i gwintowane. Niewątpliwą zaletą obróbki metali jest możliwość stosowania zaawansowanych urządzeń, które gwarantują powtarzalność prac, a także ich  szybki przebieg. Dodatkowo urządzenia skrawające to wysoka precyzja obróbki. Niezwykłą zaletą jest możliwość obróbki nie tylko metali, ale również tworzyw sztucznych, szkła czy drewna. 

Korzyści i zalety obróbki metali CNC – skąd jej popularność?

Obróbka CNC (Computerized Numerical Control) to idealny sposób do nadania kształtu obrabianym metalom. Pozwala na osiągnięcie wysokiej precyzji i dokładności produkowanych elementów. Jak wiadomo, maszyny manualne nie gwarantują osiągnięcia powtarzalności procesów. Inaczej jest w przypadku obróbki metali CNC. To zautomatyzowany system sterowania, dzięki któremu możliwe jest w szybki sposób stworzenie złożonych elementów. Co istotne, umożliwia ograniczenie pracy rąk ludzkich i jest niezwykle bezpieczne. To również redukcja odpadów poprodukcyjnych i źle wykonanych elementów. 

Obróbka CNC jest nowoczesną formą wytwarzania elementów. Umożliwia skrócenie czasu ich wykonywania do minimum i gwarantuje powtarzalność. Ogromną zaletą obróbki CNC jest oszczędność czasu i pieniędzy, a wszystko przez ograniczenie pracy rąk ludzkich i odpadów produkcyjnych. 

Spośród zalet obróbki metali przy pomocy maszyny CNC wyróżnić należy:

  • szybkość;
  • bezpieczeństwo;
  • powtarzalność;
  • automatyczne sterowanie;
  • zaawansowana technologia;
  • dokładność;
  • precyzja;
  • wydajność;
  • oszczędność. 

Jakie maszyny wykorzystywane są do obróbki metali CNC?

Obróbka metali CNC może być przeprowadzana przy użyciu różnorodnych maszyn. Są to wiertarki, wycinarki, frezarki, obrabiarki i tokarki. Służą do obrabiania nie tylko metali, ale również drewna, szkła, kamieni i tworzyw sztucznych. Nie wiele osób wie, że obróbka metali znana jest już od wielu wieków, jednak maszyny CNC zrewolucjonizowały procesy, pozwalając na osiągnięcie wielu korzyści. Są szybkie, precyzyjne i bezpieczne, a dodatkowo pozwalają na osiągnięcie powtarzalności produkowanych elementów, nawet tych o najbardziej skomplikowanych kształtach. Coraz więcej ludzi przekonuje się do tego, jak niezwykle wydajnym procesem jest obróbka przy pomocy CNC, stąd jej rosnąca popularność w wielu branżach przemysłowych.

Zagłosowało: 0 średnia: 0