Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się na pozór wydawać. Przed przystąpieniem do aranżacji przestrzeni dla dziecka należy starannie przemyśleć wiele istotnym kwestii, np. jak właściwie wydzielić strefy – do wypoczynku, do nauki oraz zabawy lub jakie wybrać kolory ścian i mebli, by całość była spójna i nieprzytłaczająca dla malca. Równie ważnym elementem jest właściwie dobrane oświetlenie wewnętrzne, gdyż to właśnie ono w głównej mierze wpływa na komfort funkcjonowania w danej przestrzeni.
Rodzaje oświetlenia w pokoju dziecka
Jak wcześniej zostało wspomniane, pokój dziecka jest najczęściej pomieszczeniem wielofunkcyjnym, co narzuca konieczność wydzielenia kilku stref – przeznaczonej do zabawy, nauki oraz wypoczynku. Aranżując takie wnętrze, trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż wiąże się to z zastosowaniem różnych rodzajów oświetlenia. W tym wypadku nie wystarczy zawiesić jednej lampy w centralnym miejscu pokoju. Oczywiście jest ona ważna, ale musi zostać uzupełniona o dodatkowe źródła światła, które zapewnią komfortowe funkcjonowanie w każdej ze stref.
Oświetlenie podstawowe, czyli centralne źródło światła
Oświetlenie podstawowe znajdować się powinno w centralnej części pokoju, na suficie. Zadaniem tej lampy jest bowiem równomierne doświetlenie całego pomieszczenia, stwarzając przy tym atmosferę zbliżoną do panującej w ciągu dnia. W tym wypadku doskonale sprawdzają się:
– klasyczne żyrandole;
– lampy wiszące, występujące w wielu fantazyjnych kolorach oraz wzorach do wyboru;
– panele oświetleniowe led, dostępne w różnych kształtach, m.in. okrągłe czy kwadratowe, jak panel led 60×60;
– reflektory zamontowane na listwie, które można ustawić w różnych kierunkach, w zależności od potrzeb.
Oświetlenie dodatkowe
Poza podstawową lampą w pokoju dziecięcym znaleźć się powinny również dodatkowe źródła światła, odpowiadające potrzebom malca:
1. Oświetlenie robocze, czyli doświetlenie biurka do pracy
W tym wypadku chodzi o lampkę, znajdującą się na biurku, która stworzy komfortowe warunki do nauki lub wykonywania prac manualnych jak np. rysowanie po zachodzie słońca. Ważne, aby odpowiednio dobrać rodzaj lampki oraz natężenie światła, które nie będzie męczyć nazbyt oczu dziecka.
2. Oświetlenie sprzyjające odpoczynkowi
Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie światło, które pozwoli dziecku wyciszyć się, poczytać przed snem i spokojnie zasnąć. W tym wypadku doskonale sprawdzają się lampki nocne w pobliżu łóżka lub kinkiety. Ważne, aby emitowane przez nie światło było delikatne i odprężające. W przypadku mniejszych pociech, które boją się ciemności, warto zadbać również o subtelne światło na noc. Tutaj doskonale mogą sprawdzić się lampki z regulacją natężenia światła czy tzw. cotton balls.
Warto pamiętać
Reasumując, decydując się na wybór danego rodzaju oświetlenia do pokoju dziecka koniecznie trzeba mieć na uwadze, w jakiej części pokoju się znajdzie oraz jaką będzie spełniać funkcję. Również barwa światła nie jest bez znaczenia, np. w lampce biurkowej użyć można żarówki o chłodniejszej barwie, która działa nieco pobudzająco, natomiast w lampce nocnej światło powinno być ciepłe i delikatne, aby sprzyjać wyciszeniu.