Jaki wybrać rower na górskie trasy?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Planując górską wyprawę rowerową, wiele osób zastanawia się, jaki pojazd będzie najlepszy. Rower powinien być dopasowany do rodzaju nawierzchni i tego, po jakich trasach poruszają się jeżdżący. Możliwe do wyboru opcje to m.in. gravel i cross. Rower MTB Full to opcja, po którą sięga coraz więcej osób. Poszukując odpowiedniego modelu, należy wziąć pod uwagę też swoją kondycję, możliwości i zdrowie. Jak odnaleźć właściwy rower dla siebie?

Wybór roweru w góry – co wziąć pod uwagę?

Wśród miłośników górskiej jazdy pojawia się wiele osób jeżdżących po szosach. Gładkie asfaltowe nawierzchnie są tu zwykle bardzo strome i kręte. Rowerzyści zaznajomieni z klasycznymi szosówkami z pewnością docenią gravele. Te rowery są do siebie podobne pod względem kształtu kierownicy i pozycji przyjmowanej podczas jazdy. Doskonale radzą sobie zarówno na asfalcie, jak i w łatwiejszym terenie leśnym.

Rowery crossowe będą z kolei odpowiednią opcją dla osób preferujących jazdę w mniejszym pochyleniu. To dość uniwersalne pojazdy, które pozwalają sprawnie przemieszczać się po różnych rodzajach ubitego podłoża.

Dla kogo rower MTB?

Górskie rowery terenowe dedykowane są osobom poruszającym się po leśnych szlakach i stromych ścieżkach. Modele z tej kategorii dostosowane są do ekstremalnych zjazdów i podjazdów. Wśród nich odnaleźć można wiele wyspecjalizowanych projektów stworzonych na potrzeby określonych dyscyplin sportowych. Przed zakupem takiego roweru należy więc dokładnie określić swoje zapotrzebowanie.

Jednym z popularnych rodzajów aktywności jest zjeżdżanie w dół po stromych ścieżkach. Do tej dyscypliny stworzone są rowery typu Downhill. Pojazdy dostosowane do poruszania się po górskich ścieżkach to z kolei rowery trialowe. Dzięki specyficznej geometrii i odpowiedniemu skokowi amortyzatora zapewniają one bardzo dobrą stabilność. Poszczególne rowery górskie mogą być dostępne w wersji z przednim amortyzatorem (hardtail MTB) lub tzw. full suspension. Co warto wiedzieć o tych ostatnich?

Czy warto kupić rower z pełnym zawieszeniem?

Rodzaj zawieszenia można dobrać do własnych preferencji zarówno w przypadku modeli trialowych, jak i tych do zjazdów. Rowery MTB full posiadają dodatkowy tylny amortyzator – tzw. damper. Zwiększona amortyzacja to nie tylko tłumienie wstrząsów, ale i redukcja siły uderzeń kół podczas napotykania przeszkód. Pełne zawieszenie ułatwia więc utrzymanie się na ścieżkach pokrytych kamieniami i gałęziami i niweluje ryzyko wypadków. Co ważne, pozwala też odciążyć stawy i kręgosłup. Wybór takiego modelu zaleca się osobom chcącym dodatkowo zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Rower w góry – co jeszcze należy wiedzieć?

Kompletując zestaw do jazdy po stromych ścieżkach, nie należy zapominać o odpowiednim doborze części do roweru. Kupując MTB należy przywiązać szczególną wagę do rodzaju pedałów, dobrego napędu i sprawnych hamulców. Jednym z bardzo ważnych i często wymienianych elementów są z kolei opony. Jednoślad wybrany w przemyślany sposób zapewni komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Zagłosowało: 0 średnia: 0