Rusztowania aluminiowe — atuty i wady

Rusztowanie aluminiowe
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Praca na placu budowy obarczona jest ryzykiem upadku wynikającego z zadań wykonywanych na wysokościach. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa osobom, które zatrudnia w takim miejscu. Niebagatelną rolę odgrywa w tym wypadku wybór odpowiednich rusztowań, które stworzą stabilne warunki do pracy. Czy rusztowania aluminiowe, które coraz chętniej są wybierane, spełniają swoją funkcję?

Główne zalety rusztowań wykonanych z aluminium

Bezsprzecznym atutem aluminium jest jego waga. Jest to możliwie najlżejszy materiał wykorzystywany do produkcji rusztowań, a także elementów transportu lotniczego. Lekkość tego surowca bezpośrednio wpływa na skrócenie czasu montażu i demontażu rusztowania, łatwość jego przenoszenia i transportu do kolejnych miejsc prac budowlanych. Dodatkową zaletą jest duża wytrzymałość aluminium na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, co podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników, którzy wykonują swoje zadania. Rusztowania z tego materiału, dzięki swoim cechom mogą bezawaryjnie służyć przez kilka lat.

Rusztowania aluminiowe — doskonałe na każdą pogodę

Specyfika pracy na budowie wymaga przebywania w różnych warunkach atmosferycznych nie tylko pracowników, ale również sprzętu, z którego korzystają. Dynamika pogody nie zawsze pozwala na ukrycie rusztowania na czas w suchym miejscu. Rusztowania aluminiowe są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, zanieczyszczeń i powstawanie korozji. To zdecydowanie ważna cecha, która pozwala zaoszczędzić właścicielowi rusztowania na regularnym konserwowaniu sprzętu i usuwaniu rdzy. Należy także pamiętać, że korozja mogłaby znacznie osłabić elementy konstrukcji, co niosłoby za sobą niebezpieczeństwo wypadku w miejscu pracy.

Wpływ stosowania rusztowań aluminiowych na środowisko naturalne

Coraz częściej podczas decyzji o zakupie różnorakiego sprzętu czy też konstrukcji, bierze się pod uwagę, w jakiej mierze sposób produkcji, a także późniejszej utylizacji wpływa na środowisko. Postanowienie o używaniu w pracach budowlanych rusztowań aluminiowych niesie ekologiczne korzyści. Te konstrukcje z łatwością poddają się recyklingowi, by móc ponownie służyć do wyrobu kolejnych sprzętów czy rusztowań.

Wady rusztowań wykonanych z aluminium

Korzyści korzystania z aluminiowych rusztowań są bardzo duże, ale jedną z wad jest wysoka cena ich zakupu. Koszty przekraczają czasami kilkukrotną wartość rusztowań drewnianych lub stalowych. Pozostawienie sprzętu wykonanego z aluminium na placu budowy wiąże się także z większym ryzykiem jego kradzieży.

Jak się okazuje lekkość materiału, jakim jest aluminium, może być zarówno zaletą, jak i wadą. Niewielka waga rusztowań nie pozwala na wykonywanie czynności budowlanych na dużych wysokościach. Chwiejność i elastyczność tego materiału może spowodować na wysokich poziomach upadek konstrukcji. Warto również mieć na uwadze, że nadmierne obciążenie może być przyczyną wygięcia niektórych elementów.

Zagłosowało: 0 średnia: 0