Być może głównym powodem wynajęcia przestrzeni magazynowej jest dostosowanie zasobów do kluczowych kompetencji Twojej firmy. Innymi względami może być dodatkowa przestrzeń, kiedy magazyn wewnętrzny jest wypełniony po brzegi, sezonowe magazynowanie w okresach szczytowego zapotrzebowania, lub rozszerzenie działalności o nową linię biznesową. Powodów do wynajęcia przestrzeni magazynowej jest wiele. Dlaczego warto się na to zdecydować?
Aspekty, które trzeba rozważyć przed wynajęciem magazynu
Zanim podejmiesz decyzję o wynajęciu przestrzeni magazynowej, musisz utwierdzić się w przekonaniu, że przyniesie Ci ona korzyści. Jest kilka rzeczy, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję i należy je wziąć pod uwagę.
1. Posiadana powierzchnia
Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest metraż. Ile miejsca potrzebujesz? Czy możliwe jest układanie towarów w stosy? Jeśli nie masz dostępu do wózków widłowych, ile miejsca będziesz potrzebować, aby móc składować wszystko w zasięgu ręki i z możliwością załadunku na poziomie gruntu?
2. Klimat
Czy ciepło, zimno lub wilgoć będą miały wpływ na Twój produkt? Nie ma nic gorszego niż utrata wszystkich zapasów przez nieodpowiednie warunki składowania. Wiele magazynów do wynajęcia jest w stanie zapewnić optymalne warunki dla różnego typu towarów.
3. Dostępność
Kolejną kluczową kwestią jest dostępność przestrzeni magazynowej. Magazyn powinien zapewnić możliwość dostępu do niego dla ciągnika siodłowego wraz z naczepą. Jeśli prowadzisz firmę w gęsto zabudowanej przestrzeni, są małe szanse, że bez odpowiedniej infrastruktury możesz zapewnić pełną swobodę operacji załadunkowych, co negatywnie wpływa na optymalizacje pracy w Twoim magazynie.
4. Opłaty
W skład kosztów magazynowych wchodzą m.in.; opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników przeznaczonych do pracy w nich, koszty związane z utrzymaniem infrastruktury magazynowej i wiele innych. Wszystkie koszty mają swój udział w ogólnej rentowności firmy, wyeliminowanie ich jak największej ilości pozytywnie wpływa na budżet. Bardzo często posiadanie własnego magazynu jest po prostu nieopłacalne.

Korzyści z wynajmu powierzchni magazynowej
Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, czy outsourcing funkcji magazynowych i dystrybucyjnych jest odpowiedni dla Twojej firmy, oto najważniejsze korzyści płynące z wynajmu powierzchni magazynowej:
1. Dostęp do cennych zasobów
Wynajęcie przestrzeni magazynowej wiąże się z dostępem do zaawansowanego sprzętu i technologii wykorzystywanych przez dostawców usług logistycznych. Obejmuje to nowoczesny system zarządzania magazynem, śledzenie zapasów i operacja nimi, wysoce zautomatyzowany proces realizacji zamówień, system regałów dostosowany do potrzeb klienta i wiele innych.
Uzupełnieniem technologii jest wysoko wykwalifikowany personel, który fachowo świadczy szeroki zakres usług logistycznych.
2. Sposób na poszerzenie zasięgu rynkowego przy niższych kosztach
Rozwój firmy wiąże się z wieloma peryferyjnymi wydatkami, które mogą szybko pochłonąć dostępny kapitał. Dzięki wynajmowaniu powierzchni magazynowej, firmy mogą wejść na nowe rynki lub rozszerzyć działalność na skalę globalną, bez angażowania kapitału w wynajem powierzchni magazynowej.
Outsourcing usług, takich jak magazynowanie, dystrybucja i inne operacje logistyczne, które wspierają rozwój biznesu, może być bardziej ekonomiczny z punktu widzenia infrastruktury, personelu, sprzętu i technologii. Pozwala to firmom obniżyć koszty i reinwestować przepływy pieniężne w zdobywanie rynku.
3. Szybsze i tańsze dostawy
Klienci końcowi wymagają szybszych dostaw, co nadwyręża zasoby firm. Jednak korzystając z usług magazynu zewnętrznego, firmy mogą zaspokoić potrzeby dystrybucyjne po kosztach, które zmieszczą się w ich budżecie. Dostawca usług magazynowych posiada usprawniony system dystrybucji, który obejmuje wszystkie aspekty zarządzania transportem, niezależnie od tego, czy chodzi o przewoźnika krajowego czy międzynarodowego.
4. Elastyczność
Wynajem magazynów zapewnia firmom większą elastyczność wtedy, gdy jej potrzebują. Firmy płacą tylko za powierzchnię i usługi, z których korzystają, więc mogą zwiększać lub zmniejszać skalę w zależności od potrzeb. Ta cecha jest szczególnie korzystna w okresach szczytowych, takich jak sezony świąteczne, kiedy firmy są już przeciążone lub nie są przygotowane do obsługi wysokiego lub nieoczekiwanego popytu.