Współczesny świat oferuje coraz to nowe rozwiązania odnośnie naturalnych źródeł energii. Ostatnimi czasy największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, która stała się bardziej dostępna dla przeciętnego człowieka. Panele słoneczne korzystają z jednego z najpotężniejszych, ale darmowych zasobów natury czyli energii wytwarzanej przez słońce.
Fotowoltaika w gospodarstwie domowym.
Opłacalność fotowoltaiki jest uzależniona od wielu czynników, jednak obecnie w krótszym lub trochę dłuższym czasie z pewnością osiągniemy korzyści z jej montażu.
Argumenty stanowiące o opłacalności instalacji fotowoltaicznej:
- Spadek cen paneli fotowoltaicznych i zwiększona moc – ceny na przestrzeni lat sporo się zmieniły na korzyść klienta, gdyż eksperci odkrywali coraz to nowe sposoby na zwiększenie wydajności komponentów instalacji słonecznej.
- Ciągłe podwyżki prądu – niestety Zakłady Energetyczne co roku zwiększają koszty energii elektrycznej, w związku z tym panele fotowoltaiczne dają możliwość uniezależnienia się od wysokich rachunków. Ma to tym większe znaczenie, iż posiadamy coraz więcej sprzętów elektrycznych, a co za tym idzie, zużywamy coraz więcej prądu w naszych gospodarstwach.
- Zwiększenie wartości nieruchomości po zamontowaniu fotowoltaiki – w przypadku sprzedaży domu w przyszłości zyska on większą wartość, a my dodatkowy kapitał.
- Dotacje do montażu paneli fotowoltaicznych- świat zmierza w kierunku ekologicznych rozwiązań, dlatego też możemy liczyć na dofinansowania państwowe do montażu instalacji wykorzystujących naturalne źródła energii.
- Obniżenie podatku VAT z 23% na 8% i możliwość uwzględnienia kosztów w rozliczeniach podatkowych.
Sposób działania instalacji fotowoltaicznej.
Instalacje fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które pochłaniają promienie słoneczne, zamieniając je w energię elektryczną. Ogniwa są układami złożonymi z materiału półprzewodnikowego (przeważnie krzemu), który pod wpływem działania np. temperatury przewodzi ładunek elektryczny. Aby wytwarzać większą ilość energii ogniwa łączy się w moduły, a te następnie w panele fotowoltaiczne. Po połączeniu ze sobą kilku paneli słonecznych, oraz po dodaniu okablowania, wsporników i innych, otrzymujemy cały system paneli słonecznych.
Opłacalność fotowoltaiki.
Firmy oferujące instalacje fotowoltaiczne posiadają na swoich stronach internetowych usługę kalkulatora opłacalności instalacji, gdzie można sprawdzić koszt i opłacalność instalacji oraz przybliżony okres zwrotu inwestycji. Często, szukając opinii na temat fotowoltaiki spotkasz się z negatywnymi ocenami. Należy wówczas przeanalizować, z czego wynikają takie oceny. Najczęściej są one skutkiem wadliwie zamontowanej instalacji, bądź też są to zdania osób, które podjęły decyzję o montażu kilka lat temu, a koszt wówczas był znacznie większy i analogicznie okres zwrotu dłuższy. Jednak podchodząc do tematu obecnie, dzięki dotacjom i niższym cenom paneli słonecznych, fotowoltaika cieszy się coraz większym powodzeniem. Mimo iż wydajność paneli słonecznych jest wyższa w dni słoneczne, nie wymagają one bezpośredniego światła słonecznego. Są one w stanie również wytwarzać spore ilości energii elektrycznej w pochmurne dni, a także w okresie zimowym.
Czy warto zatem zakładać fotowoltaikę?
Aby być w pełni usatysfakcjonowanym instalacją, przed przystąpieniem do montażu przeanalizuj kilka kwestii:
- Koszt instalacji może się różnić w zależności od firm, dlatego warto porównać kilka ofert aby wybrać najkorzystniejszą.
- System fotowoltaiczny jest ustawiony pod kątem, aby wydajność ogniw słonecznych była maksymalna, dlatego orientacja i kąt nachylenia dachu ma ogromy wpływ na pracę paneli. Optymalnym kierunkiem dla paneli jest wychodzący na południe, wówczas pobieranie promieni słonecznych trwa tak długo, jak to możliwe.
- Wybór sprawdzonych i dobrych jakościowo paneli.
- Wybór sprawdzonej firmy montującej, która w optymalny sposób obliczy i dokona instalacji..
Po przeanalizowaniu powyższych czynników, można mieć pewność, że panele słoneczne przyniosą wiele korzyści. Oprócz zmniejszenia swoich rachunków za prąd, mamy swój spory wkład w ochronę naszej planety.