Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Budynek na wsi z panelami fotowoltaicznymi
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Współczesny świat oferuje coraz to nowe rozwiązania odnośnie naturalnych źródeł energii. Ostatnimi czasy największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, która stała się bardziej dostępna dla przeciętnego człowieka. Panele słoneczne korzystają z jednego z najpotężniejszych, ale darmowych zasobów natury czyli energii wytwarzanej przez słońce.

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym.

Opłacalność fotowoltaiki jest uzależniona od wielu czynników, jednak obecnie w krótszym lub trochę dłuższym czasie z pewnością osiągniemy korzyści z jej montażu.

Argumenty stanowiące o opłacalności instalacji fotowoltaicznej:

  1. Spadek cen paneli fotowoltaicznych i zwiększona moc – ceny na przestrzeni lat sporo się zmieniły na korzyść klienta, gdyż eksperci odkrywali coraz to nowe sposoby na zwiększenie wydajności komponentów instalacji słonecznej.
  2. Ciągłe podwyżki prądu – niestety Zakłady Energetyczne co roku zwiększają koszty energii elektrycznej, w związku z tym panele fotowoltaiczne dają możliwość uniezależnienia się od wysokich rachunków. Ma to tym większe znaczenie, iż posiadamy coraz więcej sprzętów elektrycznych, a co za tym idzie, zużywamy coraz więcej prądu w naszych gospodarstwach.
  3. Zwiększenie wartości nieruchomości po zamontowaniu fotowoltaiki – w przypadku sprzedaży domu w przyszłości zyska on większą wartość, a my dodatkowy kapitał.
  4. Dotacje do montażu paneli fotowoltaicznych- świat zmierza w kierunku ekologicznych rozwiązań, dlatego też możemy liczyć na dofinansowania państwowe do montażu instalacji wykorzystujących naturalne  źródła energii.
  5. Obniżenie podatku VAT z 23% na 8% i możliwość uwzględnienia kosztów w rozliczeniach podatkowych.

Sposób działania instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które pochłaniają promienie słoneczne, zamieniając je w energię elektryczną. Ogniwa są układami złożonymi z materiału półprzewodnikowego (przeważnie krzemu), który pod wpływem działania np. temperatury przewodzi ładunek elektryczny.  Aby wytwarzać większą ilość energii ogniwa łączy się w moduły, a te następnie w panele fotowoltaiczne. Po połączeniu ze sobą kilku paneli słonecznych, oraz po dodaniu okablowania, wsporników i innych, otrzymujemy cały system paneli słonecznych.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularne? Czy jest opłacalna?

Opłacalność fotowoltaiki.

Firmy oferujące instalacje fotowoltaiczne posiadają na swoich stronach internetowych usługę kalkulatora opłacalności instalacji, gdzie można sprawdzić koszt i opłacalność instalacji oraz przybliżony okres zwrotu inwestycji. Często, szukając opinii na temat fotowoltaiki spotkasz się z negatywnymi ocenami. Należy wówczas przeanalizować, z czego wynikają takie oceny. Najczęściej są one skutkiem wadliwie zamontowanej instalacji, bądź też są to zdania osób, które podjęły decyzję o montażu kilka lat temu, a koszt wówczas był znacznie większy i analogicznie okres zwrotu dłuższy. Jednak podchodząc do tematu obecnie, dzięki dotacjom i niższym cenom paneli słonecznych, fotowoltaika cieszy się coraz większym powodzeniem. Mimo iż wydajność paneli słonecznych jest wyższa w dni słoneczne, nie wymagają one bezpośredniego światła słonecznego. Są one w stanie również wytwarzać spore ilości energii elektrycznej w pochmurne dni, a także w okresie zimowym.

Czy warto zatem zakładać fotowoltaikę?

Aby być w pełni usatysfakcjonowanym instalacją, przed przystąpieniem do montażu przeanalizuj kilka kwestii:

  • Koszt instalacji może się różnić w zależności od firm, dlatego warto porównać kilka ofert aby wybrać najkorzystniejszą.
  • System fotowoltaiczny jest ustawiony pod kątem, aby wydajność ogniw słonecznych była maksymalna, dlatego orientacja i kąt nachylenia dachu ma ogromy wpływ na pracę paneli. Optymalnym kierunkiem dla paneli  jest wychodzący na południe, wówczas pobieranie promieni słonecznych trwa tak długo, jak to możliwe.
  • Wybór sprawdzonych i dobrych jakościowo paneli.
  • Wybór sprawdzonej firmy montującej, która w optymalny sposób obliczy i dokona instalacji..

Po przeanalizowaniu powyższych czynników, można mieć pewność, że panele słoneczne przyniosą wiele korzyści. Oprócz zmniejszenia swoich rachunków za prąd, mamy swój spory wkład w ochronę naszej planety.

Zagłosowało: 1 średnia: 5