Korzystanie z usług finansowych stale cieszy się popularnością. Banki wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientom oraz oferują różnego rodzaju kredyty, a także pożyczki między innymi na nowy samochód lub własne mieszkanie. Nowych ofert stale przybywa, a potencjalni klienci nie wiedzą co rzeczywiście będzie dla nich najkorzystniejsze. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi doradca finansowy.
Kim jest doradca finansowy i czym się zajmuje?
Doradca finansowy to osoba, którą znajdziemy niemalże w każdym banku. Są to zarówno pracownicy banku jak i osoby niezależne od żadnej instytucji. Ich zadaniem jest doradztwo w zakresie usług bankowych takich jak kredyt na auto, kredyt hipoteczny lub konsolidacyjny. Dla osób, które nie znają się na produktach bankowych pomoc doradcy finansowego jest niezbędna, ponieważ wbrew pozorom tani kredyt może okazać się drogi oraz niekorzystny. Taka osoba zajmuje się także między innymi wyliczeniem zdolności kredytowej oraz przedstawia wachlarz najbardziej opłacalnych możliwości dla przyszłych klientów banku.
Jak wygląda konsultacja?
Na spotkaniu z doradcą finansowym analizuje się rodzaj umowy, którą posiada osoba ubiegająca się o kredyt, wysokość zarobków oraz staż. Następnie na podstawie danych, które uzyska doradca wylicza się zdolność kredytową. Jeżeli zdolność kredytowa spełnia oczekiwania osoby zainteresowanej kredytem to należy podać kwotę, która będzie zadowalająca, kwotę wkładu własnego w przypadku kredytu hipotecznego, długość oraz wysokość rat. Następnie rozważane są oferty banków. Jeśli oferta przypadnie do gustu osobie zainteresowanej – doradca przygotowuje listę dokumentów do dostarczenia. Po otrzymaniu wymaganych dokumentów, w imieniu swojego klienta, doradca składa wniosek we wspólnie wybranym banku.
Ile kosztują usługi?
Usługi doradcy konsumentów nic nie kosztują. Do rozliczenia dochodzi pomiędzy doradcą a bankiem, w którym dany klient zawiera umowę kredytową. Niezależnie od tego, czy zdecyduje się na osobę pracującą w konkretnej placówce, czy na osobę niezależną – usługa będzie bezpłatna. Warto pamiętać, że doradca kredytowy często jest w stanie wynegocjować o wiele lepsze warunki kredytowe niż kiedy potencjalny klient uda się samodzielnie do banku. Jeżeli sytuacja kredytobiorcy nie wygląda korzystnie – doradca radzi co zrobić, aby ją polepszyć.
Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju usług? Przede wszystkim o przy kredycie hipotecznym
Warto skorzystać za każdym razem przy staraniu się o kredyt. Kredyt hipoteczny często wywołuje niepotrzebny stres związany ze zdolnością kredytową oraz formalnościami. Doradca kredytowy pomaga przede wszystkim w przejściu przez wszystkie kroki związane z uzyskaniem kredytu. Co więcej jego zadaniem jest doradzić, który z kredytów będzie najkorzystniejszy. Dzięki skorzystaniu z tego rodzaju usług nasze wizyty w banku ograniczone są do minimum oraz redukuje stres związany z podjęciem decyzji.
Doradca kredytowy ma dostęp do niemalże wszystkich ofert kredytowych i może dobrać najlepszą ofertę indywidualnie do możliwości konsumenta. Dopasowuje on ofertę do oczekiwań wysokości wkładu własnego. W zależności od banku wkład własny może się diametralnie różnić, a progi banków zaczynają się już od 10% wkładu własnego. Taka osoba ocenia także jakie mamy szanse uzyskania kwoty, na której zależy konsumentowi oraz czy korzystniejsza jest polska złotówka czy inna waluta.
Kredyt hipoteczny a dokumenty
Ilość dokumentów, które należy dostarczyć do banku w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny może przestraszyć niejednego – szczególnie gdy jest to kredyt na budowę domu. Na pomoc w takiej sytuacji przychodzi doradca finansowy, który krok po kroku pomoże wszystkie dokumenty uzyskać. Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny nie wystarczy tylko dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach, ale także wiele innych dokumentów, między innymi dokumenty związane z nieruchomością, którą jest zainteresowany potencjalny kredytobiorca. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny można uzyskać na dom, mieszkanie lub działkę budowlaną, w przypadku działki rolnej lub rolno-budowlanej kredytobiorcy nie przysługuje kredyt hipoteczny.