Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, z pewnością spotkamy się z ofertami nieruchomości w stanie surowym, pod klucz, lub deweloperskim. O ile pojęcie dotyczące mieszkania w stanie surowym lub pod klucz nie wzbudza zbyt wielu niejasności, o tyle stan deweloperski mieszkania wywołuje pewne wątpliwości. Sprawdźmy, czym charakteryzują się mieszkania w stanie deweloperskim.
Mieszkanie od dewelopera
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, oglądamy istniejącą już nieruchomość. Naocznie przekonujemy się, w jakim stanie jest mieszkanie, jaki jest rozkład pomieszczeń, oraz standard wykonania i wykończenia. Kupując mieszkanie od dewelopera, często kupujemy niejako „w ciemno”, ponieważ inwestycja jest dopiero w planach, lub jest w trakcie budowy. Zdarza się jednak, że deweloperzy wystawiają do sprzedaży ukończone już nieruchomości, dlatego planując zakup nowego mieszkania, warto na bieżąco śledzić oferty na stronach internetowych deweloperów, bądź okolicznych biur nieruchomości.
Pojęcie stanu deweloperskiego
Nie ma usankcjonowanej prawnie definicji stanu deweloperskiego. Są pewne przyjęte i stosowane ogólne normy, które określają stan deweloperski mieszkania jako etap pośredni pomiędzy stanem surowym a stanem „pod klucz”. Najprecyzyjniej można określić, ze mieszkanie w stanie deweloperskim to nieruchomość, którą można już wykańczać, ale nie można w niej jeszcze zamieszkać. Zasadniczo wszystkie aspekty związane ze stanem mieszkania oddanego do sprzedaży powinna określać umowa, którą nabywca powinien wnikliwie przeanalizować, aby dowiedzieć się, czego może się spodziewać, kupując konkretną, wybraną przez siebie nieruchomość.

Zakres wykonanych prac
Stan deweloperski mieszkania gwarantuje wstępne wykończenie pomieszczeń. Możemy zatem liczyć na to, że zostaną już wykonane:
- instalacja elektryczna (również gniazdka, wyprowadzenie pod punkty świetlne),
- przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- wentylacja,
- otynkowanie ścian i sufitów,
- betonowa wylewka przygotowana pod dowolną okładzinę
- okna w standardzie określonym umową,
- drzwi wejściowe,
- parapety wewnętrzne,
- instalacja CO i grzejniki,
- wykończenie balustrady na tarasie lub balkonie.
Często deweloperzy oferują dodatkowo wykafelkowanie posadzki na balkonie lub tarasie, oraz instalację domofonu. Wykończenie klatki schodowej, oraz uporządkowanie terenu wokół nieruchomości leży również w zakresie prac wykonywanych przez dewelopera.
Stan deweloperski podwyższony
Poszukując mieszkania z ryku pierwotnego, możemy również natknąć się na ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości w stanie deweloperskim podwyższonym. Niech nie zmyli nas to jedno słowo, ponieważ nie jest to nadal stan „pod klucz” przystosowany do zamieszkania. Aby dowiedzieć się, co obejmuje ten standard, należy zapoznać się z zapisami zawartymi w umowie, jednak kupując mieszkanie w stanie deweloperskim podwyższonym, z reguły możemy liczyć na:
- położone już gładzie,
- pomalowanie ścian z reguły na kolor biały,
- montaż drzwi wewnętrznych,
- biały montaż w łazience (sanitariaty),
- drzwi zewnętrzne antywłamaniowe.
Co pozostaje do wykończenia w mieszkaniu w stanie deweloperskim?
Stan deweloperski to doskonała baza do urządzenia mieszkania w swoim własnym stylu. Mieszkanie będące przysłowiowym białym płótnem możemy zagospodarować według własnych upodobań i dowolnej aranżacji wnętrzarskiej. Samodzielny dobór kolorystyki i wzornictwa paneli, płytek podłogowych i ściennych, farb i tapet, sanitariatów, oraz pozostałych elementów wykończenia wnętrz to świetna zabawa, jednak jeśli nie posiadamy żyłki dekoratorskiej, warto zdać się usługi na projektanta wnętrz. Przed wykonaniem ostatecznych prac wykończeniowych, rozważmy, czy w mieszkaniu istnieje wystarczająca ilość gniazdek elektrycznych i czy są one usytuowane tak, aby wygodnie można było korzystać ze sprzętów AGD i RTV. Na koniec swoistą wisienką na torcie jest umeblowanie naszych upragnionych i wyczekiwanych czterech kątów pamiętając o często odległych terminach realizacji prac stolarskich, co jest szczególnie ważne w przypadku meblowania kuchni.