Warto zacząć od liczb. Jak pokazuje statystyka, zapotrzebowanie na produkty drobiowe stale rośnie, w co wchodzi również eksport. W 2017 roku produkcja drobiu w Polsce odnotowała 4,3% wzrostu w ujęciu rocznym. Za główny czynnik napędowy tej branży uznano sprzedaż zagraniczną, która w 2018 roku zwiększyła się o 13% – czyli 1,3 mln ton zostało przeznaczone na eksport. Ta tendencja pozostała wzrostowa. Szacuje się, że statystycznie jeden Polak rocznie spożywa 28,5 kg samego drobiu. Tutaj również eksperci szacują stałą tendencję wzrostową, co maluje przyszłość tej branży w bardzo optymistycznych barwach. Znamy już statystki więc warto zadać sobie pytanie, jak wygląda hodowla drobiu? Od czego należałoby zacząć?
Rodzaj hodowli.
Na początek trzeba zdecydować, w którą stronę pójdzie nasza hodowla drobiu. Istnieją dwie główne drogi: hodowla niosek na jaja lub brojlerów na mięso. Można się też zdecydować na szeroki zakres produkcji, prowadząc działalność w kilku sektorach jednocześnie np. wylęgarnia jaj, hodowla kurczaków i produkcja paszy drobiowej. Eksperci z tej branży polecają jednak na start zacząć swoją działalność od hodowli na mięso. Dopiero z czasem, w miarę wzrostu doświadczenia, poszerzać zakres swoich usług. Trzeba również zdecydować, co zamierzamy hodować. Najpopularniejsze są oczywiście kury, można się jednak zdecydować także na gęsi, indyki, kaczki, a także perliczki. Dobrze jest zacząć od dwóch lub trzech rodzajów ptaków, żeby lepiej zapoznać się z warunkami ich hodowli. Wraz ze wzrostem doświadczenia można zacząć różnicować drób, sięgając po różne rasy czy odmiany.
Warunki chowu drobiu.
Hodowcy często wybierają tzw. szybko rosnące rasy, zwłaszcza w przypadku dużych farm. Jednakże muszą przy tym brać pod uwagę fakt, że tempo rośnięcia tych ptaków jest uzależnione od ich samopoczucia. Cierpienie, fizyczny lub psychiczne, znacząco spowalnia ich rozwój, co bezpośrednio odbija się na samym hodowcy. Jak temu zaradzić? Trzeba zapewnić ptakom dostęp do paszy i wody w odpowiedniej ilości, aby nie musiały o niego walczyć między sobą. Należy też zadbać o odpowiedni wybieg, zabezpieczony przed ewentualnymi wizytami drapieżników. Warto tutaj podkreślić, że to rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku hodowli np. gęsi czy kaczek, gdyż kurczaki i indyki preferują pomieszczenia zadaszone, o których obecność też należy się zatroszczyć.
Pasza i witaminy.
Podawana pasza powinna być naturalna, zbilansowana i najlepiej od pewnego dostawcy. Jednak sama pasza może nie wystarczyć, dlatego warto sięgnąć po witaminy dla kur. Współczesny rynek oferuje wiele specyfików wzmacniających, powstaje jednak pytanie, które zastosować i kiedy? Pierwsze witaminy najlepiej zacząć stosować już w pierwszym tygodniu życia ptaków, podając im preparaty wieloskładnikowe przeznaczone dla piskląt. Poprawią one ich witalność, co będzie miało znaczący wpływ na ich dalszy rozwój. W przypadku bojlera powinny być to zestawy zawierające witaminę D3 połączoną z takimi minerałami jak wapń i fosfor. Witaminy poleca się również po infekcji wirusowej, grzybicy czy leczeniu antybiotykami. Tutaj również najlepiej sięgnąć po preparaty wieloskładnikowe mające na celu ogólne wzmocnienie organizmu osłabionego chorobą.
Kiedy jeszcze można zastosować witaminy dla drobiu?
W przypadku hodowli skoncentrowanej na produkcji jaj jest to wskazane w szczytowym momencie nieśności oraz zaraz po. Podanie wtedy odpowiedniej suplementacji witamin i minerałów pomoże utrzymać wysoką produkcję drobiu. Po takie rozwiązanie należy również sięgnąć w przypadku wzmożonego narażenia na stres, które u ptaków powoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na składniki biochemiczne. Jeśli z jakiegoś powodu zamierzamy zastosować uboższą mieszankę paszową, dla dobra ptaków powinniśmy uzupełnić taką dietę o niezbędne dla drobiu witaminy, minerały i aminokwasy. Zwłaszcza że dobrze odżywiony drób to znacznie mniejsze ryzyko infekcji i chorób. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na warunki chowu. Drób hodowany wyłącznie w warunkach fermowych będzie miał znacznie większe zapotrzebowanie na witaminy niż ptaki posiadające dostęp do pastwisk czy wybiegów. Te drugie same starają się wyszukiwać naturalne składniki np. owady i korzystają z kąpieli słonecznych.
Odpowiedni pokarm, pasze dla drobiu i innych zwierząt można także kupić przez internet np. w sklepie internetowym mojahodowla.pl