Zastanawiasz się nad sprzedażą mieszkania, domu, działki, a może w planach na najbliższą przyszłość masz zakup nieruchomości? Jednocześnie chcesz uzyskać dobrą cenę lub nie przepłacać? Dręczy Cię pytanie czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości, czy zająć się tym osobiście?
Zarówno zakup jak i sprzedaż nieruchomości jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony chcemy uzyskać jak najkorzystniejszą cenę, z drugiej strony pragniemy dokonać transakcji w miarę szybko. Dodatkowo kwestie prawne nie dla każdego są zrozumiałe, a ich ilość i zagmatwanie stwarzają wiele problemów także specjalistom. Czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości? Poniżej kilka kwestii do przemyślenia.
- Kwestie prawne zakupu/sprzedaży nieruchomości
- Zależność zasięgu oferty do czasu poświęconego
- Zająć się osobiście, czy skorzystać z pomocy biura nieruchomości?
- Podsumowanie
Kwestie prawne zakupu/sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż i zakup, oraz związane w tym przeniesienie własności jest uregulowane w kodeksie cywilnym. Nieruchomości jako mienie znacznej wartości jest szczególnie chronione i wymaga formy aktu notarialnego. Wiele aspektów związanych z tą transakcją dobrze jest sprawdzić wcześniej, aby nie tracić czasu na oczekiwanie na wydanie decyzji administracyjnych. Przedłużające się procedury mogą zniechęcić kupującego. Istotnym jest także sprawdzenie stanu księgi wieczystej i zawartych w niej zapisów. Niezgodność pomiędzy wpisem w księdze wieczystej, a stanem faktycznym może mieć daleko idące i doniosłe konsekwencje.
Nie mniej ważnym aspektem jest sformułowanie umowy kupna sprzedaży w ten sposób, aby w odpowiedni sposób ochronić swój interes. Chcemy uniknąć przecież sytuacji, w których mimo spełnienia wymaganych warunków i dopełnienia formalności korzystanie z przysługujących praw jest niemożliwe lub ograniczone. Dochodzenie ich przed sądem jest drogą długa i niepewną, oraz bardzo stresującą.
Zależność zasięgu oferty do poświęconego czasu
W przypadku sprzedaży lub kupna nieruchomości zależy nam na czasie. Chcemy, żeby okres pomiędzy powzięciem decyzji, a finalizacją transakcji był możliwie jak najkrótszy. Z drugiej strony oczekujemy jak najkorzystniejszej dla nas umowy. Koniecznym jest więc odpowiedni zasięg widoczności oferty.
Sprzedając nieruchomość musimy w możliwie szerokim kręgu zaprezentować nasza ofertę. Oznacza to szereg ogłoszeń na co najmniej kilku portalach. Oferta musi być dobrze przemyślana oraz odpowiednio przygotowana. Skąpy opis z 2 zdjęciami lub zbyt wygórowana cena odstraszą potencjalnych klientów i sprawią, że ogłoszenie będzie przez długi czas zalegać. Trzeba się także przygotować na częste telefony i maile mające związek z ofertą. Nie zawsze osoby kontaktujące się są w pełni zdecydowane i gotowe do finalizacji umowy. Niejednokrotnie chcą sprawdzić ofertę z ciekawości planując zakup w bliżej nieokreślonej przyszłości lub licząc na kredyt nie posiadając odpowiedniej zdolności finansowej. Dodatkowo liczyć się trzeba z koniecznością wizyt w celu prezentacji mieszkania na żywo.
Kupując nieruchomość przeglądamy wiele ofert poszukując takiej, która spełnia nasze marzenia. Jednak trzeba bardzo uważać , ponieważ tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze pojawiają się oszuści. Dlatego szczególnie podejrzliwie należy traktować okazyjne oferty. Innym aspektem na jaki trzeba być przygotowanym, jest niezgodność opisu oferty ze stanem faktycznym. Sprzedający chcąc uzyskać dobrą cenę ulegają czasem pokusie podkolorowania rzeczywistości lub pominięcia istotnych informacji licząc na nieświadomego klienta. Kilka aspektów należy też osobiście sprawdzić. Najważniejszym jest księga wieczysta i ewentualne obciążenie hipoteką. Nie bez znaczenia będą też służebności ustanowione na gruncie.

Zająć się osobiście czy skorzystać z pomocy biura nieruchomości?
Wiele z wcześniej wymienionych aspektów wymaga wiedzy i czasu na ich sprawdzenie, jeżeli zdecydujemy się działać osobiście. Odpowiednie przygotowanie oferty, która przyciągnie wzrok i uwagę potencjalnego kupującego nie oznacza, że szybko uda się sprzedać mieszkanie czy działkę. Koniecznym jest też przygotowanie odpowiednich dokumentów , które zabezpieczać będą nasz interes. Podobnie jest w przypadku zakupu. Przeglądnięcie setki ofert i odwiedzenie 10% najbardziej obiecujących nie da gwarancji, że trafimy na taką która spełnia nasze oczekiwania.
Decydując się na pomoc biura nieruchomości przy zakupie oszczędzamy czas i wysiłek na poszukiwaniu spełniającej kryteria oferty. My tylko dostarczamy wytyczne, a biuro nieruchomości poszukuje w naszym imieniu odpowiednich ofert. Sprzedając nieruchomość otrzymujemy profesjonalnie przygotowaną ofertę oraz zasięg zwiększający widoczność oferty. Jako wyspecjalizowany podmiot, zajmujący się zawodowo obrotem nieruchomości, biuro jest zaznajomione z wymaganiami prawnymi niezbędnymi do zawarcia umowy. Reprezentując swojego klienta zadba o jego interes i sprawdzi wszystkie istotne aspekty. Za te działania pobierze oczywiście prowizję.
Podsumowanie
Decydując się na zakup lub sprzedaż mieszkania należy postępować ostrożnie. Jeżeli nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu temu zagadnieniu warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Dzięki temu zapewniamy sobie profesjonalnie przygotowaną ofertę zgodną z naszymi oczekiwaniami. Ważna jest także odpowiedzialność za popełnione błędy, które w tym wypadku odpowiada agent. Jeżeli chcemy zaoszczędzić kilka złotych można pokusić się o działanie samemu. Jednak za błędy popełnione odpowiadamy osobiście i sami też musimy z nimi walczyć. Czasem zwyczajnie się to nie opłaca.