Klimatyzacja w samochodzie jest niezwykle istotnym elementem i dla fanów motoryzacji i dla laików w tej dziedzinie, gdyż tak naprawdę każdy potrzebuje jej sprawnego działania. I tu jest właśnie dobre pytanie – jak dbać o klimatyzację w samochodzie? Co robić, a czego unikać? Jakie czynności warto zastosować? Zapraszam do dalszego czytania.
Regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji samochodowej
Sporo osób o tym zapomina, a tak jak cyklicznie sprawdza się poszczególne elementy samochodu, tak warto sprawdzać również klimatyzację. Przede wszystkim chodzi o takie elementy jak filtry (które z biegiem czasu należy wymienić), czy też sprężarkę, a także wskazane jest czyścić układ klimatyzacji. Osoby znające się na motoryzacji mogą sprawdzać pewne elementy we własnym zakresie, jednak co jakiś czas i tak zdecydowanie wskazane są wizyty w serwisie. A co jaki czas trzeba robić przegląd klimatyzacji? Tu zdania są mocno podzielone, a kwestia ta zależy również od modelu samochodu. Natomiast dzięki czyszczeniu klimatyzacja będzie lepiej działać, a długość okresów pomiędzy tymi czynnościami zależy między innymi od rodzaju dróg po których się porusza samochód.
Częste użytkowanie
Klimatyzację powinno się używać minimum raz w tygodniu. Regularnego użytkowania potrzebuje chociażby sprężarka, gdyż korzysta ona z takich elementów, które muszą często pracować, przez co jest dobrze nasmarowana. Należy pamiętać o włączaniu klimatyzacji nie tylko w lato, kiedy jest gorąco, ale także w zimę. Klimatyzacja ma wiele funkcji i nie zajmuje się tylko chłodzeniem. Potrafi też ogrzewać oraz pomagać w zwalczaniu parowania szyb. Dlatego nie ma żadnych przeciwskazań, aby korzystać z klimatyzacji również w zimę. Nie ma również różnicy, czy świeci słońce, czy pada deszcz. I warto o tym pamiętać, bo nagrodą jest dłuższy czas działania klimatyzacji. A o to przecież każdemu kierowcy chodzi.
Praktyczne wskazówki przed włączeniem klimatyzacji
Jedną z najpopularniejszych zasad, aczkolwiek często zapominaną w biegu życia codziennego, jest otworzenie okien bądź drzwi przed uruchomieniem klimatyzacji. Jest to ważne z punktu widzenia temperatury, a dokładniej szybkości obniżenia jej, zwłaszcza kiedy samochód stał na słońcu. Tę zasadę stosujemy oczywiście w ciepłym okresie roku. Należy jednak pamiętać, żeby nie zapomnieć zamknąć okien przed momentem włączenia klimatyzacji. Warto też nie ustawiać temperatury od razu na najniższą możliwą, lepiej zmniejszać ją stopniowo. Zresztą ogólnie najniższa temperatura, jaką można ustawić, nie jest polecana. W czasie zimy sytuacja jest prostsza, ponieważ najważniejsze jest, aby… klimatyzacja po prostu była uruchamiana regularnie, czyli tak jak już wyżej wspominałem – chociaż raz w tygodniu.
Obserwacja, czy nie dzieje się nic niepokojącego
Nie w każdym przypadku da się wcześniej zauważyć, że coś się złego dzieje z klimatyzacją, aczkolwiek w wielu przypadkach jest to możliwe. Na co najbardziej zwracać uwagę? Na pewno na zapach. Jeśli czuć jakieś nieprzyjemne czy specyficzne odory, to jest to z pewnością znak, że klimatyzacja nie działa w sposób prawidłowy. Kolejny sygnał o nieprawidłowym działaniu, to zacinanie się klimatyzacji, bądź bardzo słabe działanie, czyli ustawiamy klimatyzację na dosyć wysokie obroty, a okazuje się, że czujemy lekki powiew. Zdarza się też, że gdy te urządzenia ulegają awarii, to działają głośniej niż zazwyczaj. I tutaj należy przestrzec wszystkich przed lekceważeniem tych objawów, gdyż na przykład w tej właśnie sytuacji (hałas) uszkodzeniu mógł ulec kompresor, co może spowodować poważne konsekwencje, nawet takie, że nie będzie można jechać samochodem. Warto mieć to więc na uwadze. Jeśli szyby parują podczas włączonej klimatyzacji, to jest również oznaką jej niesprawności. Po zaobserwowaniu każdego z tych przypadków wskazana jest wizyta u mechanika.
Dbajmy o klimatyzację w samochodzie
Podsumowując, można wysnuć wniosek, iż całkiem sporo odnośnie prawidłowego działania klimatyzacji, zależy od nas – od użytkowników samochodów. Wielu nieprzyjemnym usterkom jesteśmy w stanie sami zapobiec, albo chociaż wydłużyć czas działania naszej klimatyzacji oraz dbać o jej jakość. Zachęcam do wzięcia sobie do serca tych rad oraz życzę szerokości na drogach – oczywiście ze sprawnymi klimatyzacjami.