Zimą i jesienią spędzamy zdecydowanie więcej czasu w domu niż na zewnątrz. W naszej szerokości geograficznej nie tylko minusowa temperatura, pochmurna pogoda, deszcz, śnieg, ale i krótkie dni oraz związany z tym brak światła słonecznego, potrafią dać się we znaki. Jeszcze zanim na dobre nadejdą chłodne miesiące, warto zastanowić się, jak możemy sprawić, aby wnętrze naszego domu stało się przytulne i ciepłe. Czasami wystarczy kilka dodatków, aby zupełnie odmienić klimat wnętrza. Oto kilka sprawdzonych propozycji, aby jesień i zima upłynęły pod znakiem relaksu w domowym zaciszu.
Tekstylia to podstawa
Przede wszystkim należy zadbać o dodatki z kategorii tekstylia. Kilka puchatych poduszek i miękki koc zachęcają do spędzenia miłego wieczoru na kanapie. Dobrane kolorystycznie do pozostałych elementów wnętrza będą tworzyć harmonijny klimat. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich są wykonane dodatki tekstylne, gdyż w ten sposób mamy pewność, że posłużą nam przez lata. W końcu są to przedmioty, których będziemy używać na codzień – podczas lektury książki czy oglądania filmu. Naturalne tkaniny są nie tylko ekologiczne, ale i przyjemniejsze w użytkowaniu – wełniany koc czy bawełniane poszewki będą idealnym rozwiązaniem. Dywany i chodniki na podłodze mogą być nie tylko ozdobą, ale zapewnią też komfort cieplny, izolując zimną podłogę. Modne welurowe zasłony z nieco cięższego materiału również sprawdzą się w tym przypadku.
I stała się światłość
Brak światła słonecznego jest niewątpliwie problematyczny, zwłaszcza gdy za oknem robi się ciemno już w godzinach popołudniowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie będzie nie tylko wpływać na estetykę naszego wnętrza, ale pomoże też w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Aby nadać pomieszczeniu przytulny klimat, warto wybrać żarówki dające ciepłe światło. Producenci oznaczają informację o barwie światła na opakowaniach żarówek, wyrażając ją w Kelwinach. Standardowo o ciepłym świetle mówimy w przedziale od 2200K do ok. 3200K. Im niższa wartość tym światło jest bardziej żółte. Istotne, aby w jednym pomieszczeniu ustawić kilka źródeł światła, nie tylko jeden punktowy żyrandol. Najlepiej w tym celu wybrać lampy z tkaninowym abażurem lub kloszem ze szkła w mlecznej barwie.
Blask świec
Świecę należy traktować jako osobną kategorię dodatków, gdyż są nie tylko źródłem światła, ale też przyjemnego zapachu. Typowo jesienno zimowe nuty są zazwyczaj korzenno-drzewne. Składnikami kompozycji, które sprawdzą się w tym okresie roku, mogą być cynamon, gałka muszkatołowa, świerk, wanilia, piżmo. Ale świece to też element dekoracyjny, szklane czy ceramiczne pojemniki, w których są sprzedawane, można później wykorzystać jako wazony czy ozdobne pojemniki. Stosunkowo modne w ostatnich latach stały się też zapachowe woski, które rozpuszczając się pod wpływem ciepła, wydzielają przyjemną woń, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych. Do wosków używa się specjalnych ceramicznych kominków i niedużych świec typu tealight.