Nie da się ukryć, że panele fotowoltaiczne w ostatnich latach wiodą prym na całym świecie. Niemniej jednak zanieczyszczenie powietrza w kraju, jak i na całym świecie nadal pozostaje na wysokim poziomie, przekraczając wszelkie dotychczasowe normy. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się również farmy bądź instalacje słoneczne, tak zwana fotowoltaika. Niestety, ale wciąż rosnący smog może ograniczać pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznej. Jako przykład można dać Indie, w których wykonania badania, z których wynika, że obniżenie efektywności instalacji fotowoltaicznej mogą sięgać aż do 30%. Jednak firmy, które specjalizują się w pracy, gdzie ilość smogu może wpływać niekorzystanie na efektywność paneli, mają doświadczenie w ich odpowiednim montażu. Fotowoltaika Kraków to spore wyzwanie dla montażystów, jednak dla tych doświadczonych, nie powinna stanowić problemu!
Dlaczego wydajność fotowoltaiki ulega obniżeniu?
Firmy zakładające instalację fotowoltaiczną obiecują, że inwestycja ta zwróci się zamawiającemu w przeciągu kilku lat. Owszem jest to prawda, ale tylko i wyłącznie, jeżeli wszystko działa tak, jak założył producent, a smogu nie ma. Jest to niestety niewykonalne. Czynniki, przez które inwestycja w panele słoneczne może się nie zwrócić to na przykład zły kąt nachylenia dachu, ponieważ najlepszym kątem nachylenia dachu pod fotowoltaikę będzie kąt o 30 stopniach. Niestety, ale skutkiem innych wartości nachylenia dachu jest powodowanie strat w pozyskiwaniu energii. Kolejnym czynnikiem jest stopnień zacienienia miejsca, na których położone są panele. Niestety, ale im większy cień na nie pada, chociażby z pobliskiego drzewa czy lampy, tym ilość pozyskiwanej energii będzie mniejsza. Kolejnym czynnikiem, który nie jest korzystny dla fotowoltaiki, jest tytułowe zanieczyszczenie powietrza. Najgorszym zanieczyszczeniem, które wpływa na jakość działania paneli słonecznych, jest smog.
Dlaczego smog aż tak źle działa na fotowoltaikę?
Genezą odpowiedzi na powyższe pytanie, jest zgłębienie tego czym smog jest. W 92% smog jest pyłem, kurzem, pisakiem i tak dalej, pozostałe 8% jednak są zanieczyszczeniami, które są pochodzenia węglowego i jonowego. Właśnie z powodu tych 8% trudniej jest usunąć smog z instalacji fotowoltaicznej. Do usunięcia zwykłych zanieczyszczeń z paneli słonecznych wystarczy odpowiedni dla nich system wycieraczek, w przypadku smogu sprawa się nieco komplikuje. Aby usunąć smog z instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest użycie specjalnych środków chemicznych oraz duża dokładność i staranność podczas tego procesu. Na szczęście na rynku dostępne są firmy, które zajmują się czyszczeniem paneli ze smogu, także pamiętaj, aby korzystać z ich usług, ponieważ robiąc to sam, możesz je uszkodzić. Ponadto nie zapominajmy, że jedyną walką ze smogiem jest wbrew pozorom jeszcze wyższy poziom zakładania na budynki instalacji fotowoltaicznych, szczególnie w Krakowie, w którym króluje smog. Ponadto już w fazie testów są panele słoneczne pokryte specjalną warstwą, która ma za zadanie je chronić przed smogiem.