Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Branża fotowoltaiczna w Polsce rozwija się dziś naprawdę intensywnie. Oczywiście jest to po części spowodowane programem ,,Mój Prąd”, który oferuje ogromne dotacje dla osób zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę. Coraz więcej ludzi jest przekonanych, że Odnawialne Źródła Energii to ogromny krok w stronę poprawy jakości środowiska i stanu ich portfelów. Ile jednak tak naprawdę można zaoszczędzić, decydując się na fotowoltaikę? Czy jest to naprawdę opłacalne?

Oszczędność dzięki energii słonecznej o każdej porze roku

Jak działają panele fotowoltaiczne, chyba każdy wie. Za pomocą specjalnych modułów przekształcają one energię słoneczną w prąd, którym zasilane są domostwa czy większe przedsiębiorstwa. Wiele osób wstrzymuje się przed zainwestowaniem w panele. Dlaczego? Otóż społeczeństwo sądzi, że zimą panele fotowoltaiczne nie produkują energii. Nic bardziej mylnego. Sprzęt ten jest skonstruowany w taki sposób, że wytwarza prąd zarówno latem, jak i zimą. Okazuje się, że zainwestowanie w fotowoltaikę może przynieść naprawdę ogromne zyski. Wysoki rachunek za prąd przestanie być problemem, co jest w ostatnim czasie dość często spotykane. Podwyżki prądu niestety nie mają w planach się zatrzymać, dlatego rozsądnym pomysłem jest rozmyślaniem nad instalacją fotowoltaiczną. 

Fotowoltaika Tarnów

Firmy fotowoltaiczne znajdują się już w praktycznie każdym większym i mniejszym mieście. Także w Tarnowie każdy, kto chciałby zamontować panele słoneczne na swoim dachu, znajdzie firmę z dużym doświadczeniem. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko, spowodowane ogromnym zainteresowaniem mieszkańców tym tematem od kilku lat. Wystarczy oczywiście znaleźć godnych polecenia fachowców, którzy założą sprzęt dobrej jakości i przede wszystkim w prawidłowy sposób. Należy jednak przejść do konkretów. Ile w takim razie da się rocznie zaoszczędzić na fotowoltaice i czy jest to naprawdę opłacalne rozwiązanie?

Pieniądze w portfelu, czyli szybki zwrot gotówki

Oczywiście wielkość zaoszczędzonej sumy zależy głównie od mocy instalacji. Jeśli już zapada decyzja odnośnie inwestycji w fotowoltaikę, to lepszym rozwiązaniem jest wybór instalacji, która w stu procentach zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego. Nie jest dobrym pomysłem zakup paneli i jednoczesne opłacanie rachunków za prąd. Zamontowane panele o mocy 3kW potrafią pomóc zaoszczędzić około 1,5 tysiąca rocznie. Im większa moc instalacji, tym więcej można zaoszczędzić. Zakładając, że domownik inwestuje w panele o mocy 5kW, można łatwo wywnioskować, że rocznie zaoszczędzi on około 3 tysiące złotych. Co za tym idzie, koszty założenia instalacji fotowoltaicznej zwrócą mu się już po 8 latach. Jest to jak najbardziej czysty zysk. Takie instalacje świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i w przypadku firm czy dużego przedsiębiorstwa. Niezależność od podwyżek cen prądu, poprawa wyglądu dachu i zmniejszone koszty to tylko jedne z wielu zalet tego rozwiązania. 

Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną, która na przestrzeni kilku lat przyniesie widoczne zyski. Jest to także ogromny krok w stronę poprawy jakości środowiska.  

Zagłosowało: 0 średnia: 0