Obecnie na rynku jest wiele firm, które mają problem z płynnością finansową. Niestety zaburza to przepływ dóbr i usług, wywołując łańcuch niepotrzebnych opóźnień. Większość kontrahentów wymaga wydłużonego czasu na opłatę należności – nawet do 120 dni – a to z kolei powoduje, że przedsiębiorca nie ma funduszy, by wykonać to zlecenie lub bieżące działania w firmie. Gotówka jest zamrożona, a czas to jedno z najcenniejszych i najbardziej ulotnych składowych w biznesie. By realizować zlecenia w terminie – a nawet przed nim – potrzebne jest nam narzędzie, które wspomoże raczkujące firmy (i nie tylko), by mogły działać w czasie, kiedy czekają na środki. A może istnieje już takie narzędzie?
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa działająca na korzyść firmy i pomagająca zachować jej płynność. Jest to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Przedsiębiorca jest nazywany faktorantem i to on zleca firmie zewnętrznej spłacenie faktury wystawionej klientowi. Firma zewnętrzna, zajmująca się faktoringiem, opłaca wszelkie należności, a faktorant może dalej działać. Dzięki temu należne pieniądze mogą znaleźć się na koncie przedsiębiorcy już w ten sam dzień, w którym została wystawiona faktura za wykonane zlecenie. Dodatkowo, faktorant nie musi już więcej się zajmować tym danym zleceniem, ponieważ kontrahent rozlicza się w ustalonym, przedłużonym terminie z faktorem, czyli firmą faktoringową. Usługa ta działa więc w formie zaliczki.
Dla kogo jest faktoring?
Czy faktoring jest dla każdego? Firma musi spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim, musi rozliczać się bezgotówkowo, za pomocą faktur. Musi również mieć odroczony termin płatności – w końcu taka jest idea faktoringu. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców szukających alternatywnych źródeł finansowania swojej działalności oraz dla tych, którzy mają niewystarczający kapitał obrotowy. Skorzystać z tej usługi mogą firmy chcące poprawić swój wizerunek na rynku, w tym te, które mają problem z dotrzymywaniem terminów i płynnością finansową. Faktoring pomoże szczególnie branżom produkcyjnym, transportowym, budowlanym, ale również innym, w których panuje zwyczaj odraczania terminów płatności.

Co zyskasz
Podstawowe zalety korzystania z usług faktoringowych to zneutralizowanie zatorów płatniczych oraz uzyskanie cennej płynności finansowej w firmie. Usługa daje możliwość wykonania zlecenia w terminie, a to z kolei umacnia więzi z klientami i działa na korzyść przedsiębiorstwa, zyskując nowych klientów drogą rozgłosu. Dotrzymywanie terminów stawia firmę w dobrym świetle i jest wtedy postrzegana jako godna zaufania i rzetelna. Jest to szybki sposób na unormowanie sytuacji finansowej, a jednocześnie bezpieczny dla wszystkich stron. Przepływ gotówki jest natychmiastowy, co pozwala Faktorantowi wykonywać bieżące działania, nie czekając na wpłatę od kontrahenta. Firmy faktoringowe są kompleksowe – pomagają w egzekwowaniu płatności, rozliczeniach, bieżącym monitorowaniu wypłacalności oraz w prowadzeniu kont rozliczeniowych – dają więc pakiet dodatkowych usług. Niewątpliwą zaletą faktoringu pełnego jest również przejęcie ryzyka niespłacenia faktury. Jak to wygląda w innych rodzajach faktoringu?
Rodzaje faktoringu
Faktoring pełny, inaczej nazywany właściwym, zdejmuje z Faktoranta całe ryzyko związane z niedotrzymaniem umowy przez kontrahenta i bierze je na siebie. Jest to najdroższy rodzaj faktoringu, ponieważ po wypłaceniu zaliczki za zlecenie, przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów w razie jej niespłacenia przez kontrahenta i nie musi jej również zwracać.
Faktoring niepełny, czyli niewłaściwy nie bierze ryzyka za niedotrzymanie umowy przez kontrahenta. Firma wypłaca Faktorantowi zaliczkę, lecz w razie jej niewypłacalności to przedsiębiorca reguluje opłaty. Faktor pomaga przedsiębiorstwu w ściągnięciu swojej należności.
Istnieje też faktoring mieszany. Jak wskazuje nazwa, łączy on dwa typy faktoringu – właściwy oraz niewłaściwy. Faktor ustala kwotę, do której jest w stanie spłacić dłużnika. W razie przekroczenia tej wartości odpowiedzialność za zapłatę spada na Faktoranta.
Jak skorzystać z Faktoringu?
Najprostszym sposobem będzie faktoring online – wszelkie formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu, a gotówka pojawi się nawet następnego dnia od złożenia wniosku. Oczywiście wiele firm przyjmuje także klientów w stacjonarnych biurach, gdzie pomagają wypełnić wniosek i przejść przez formalności. Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy zachowaniu płynności finansowej, to Faktoring jest dla Ciebie.