Jak modnie urządzić salon?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Tak jak zmienia się moda w branży ubraniowej tak samo zmienia się moda w branży dekoratorskiej. Jeszcze 10 lat temu w salonach naszych domów powszechne były szklane stoliki, brązowe meble i bordowe komplety wypoczynkowe. Dziś modnie urządzony salon oznacza zupełnie co innego.

Jak dziś wygląda modny salon?


Bardzo na czasie jest wszelka naturalność objawiająca się między innymi w doborze kolorystyki ścian. Modny salon powinien zatem być w barwach bieli, beżu, zieleni lub innych kojarzących się z naturą kolorach. Chcemy by nasze wnętrza były jasne, sprzyjały wyciszeniu i relaksowi. Naturalność wyraża się także w materiałach – w salonie nie może więc zabraknąć elementów wykonanych z rattanu, wikliny czy bambusa. Popularność zyskują też dekoracje typu hand made, takie jak sznurkowe makramy czy kwietniki. Bardzo modne jest też urządzanie salonu z materiałów recyklingowych. Wykonane w takich sposób lampy czy żyrandole w salonie są niezwykle trendy.
Co cieszy – wraca też moda na posiadanie w mieszkaniu żywych roślin, a zatem nieodłączną częścią modnie zaaranżowanego salonu powinny być rośliny doniczkowe. W ostatnim czasie do łask powróciła monstera – roślina o dużych rozłożystych liściach. Jej popularność „rozniosła” się na inne artykuły dekoratorskie: możemy znaleźć jej liście na tapetach, poduszkach, tekstyliach wszelkiego rodzaju, obrazkach. Często można spotkać w polskich salonach także inne kwiaty doniczkowe, takie jak fikusy, wężownice (zwane tak od wzoru na jej liściach), palmy. W trendy salonie powinno być też dużo światła. Coraz częściej urządzając salon, rezygnujemy więc z rolet, żaluzji czy nawet firan.

Jakie meble do salonu?


Jeśli chodzi o meble, to króluje drewno i nie powinno zabraknąć w naszym wnętrzu drewnianego stolika do kawy czy półek. Widać także jednoznaczny powrót stylu lat 70-tych. Często takie rzeczy kupowane są z „drugiej” ręki, ale również projektanci sięgają po taki design. Fotel uszak, aksamitna pufa czy sofa na walcowatych nóżkach to totalny must have w modnego salonu. A co jeśli chodzi o podłogę? Oczywiście powinna być drewniana, ozdobiona dywanem w naturalnych barwach.
Oczywiście możemy nasz salon urządzić inaczej. Wciąż modne są geometryczne wzory na tapetach, również te trójwymiarowe. Po inspiracje można sięgnąć do stylu art deco lub lat 50 i 60- tych. Geometryczne w kształcie dekoracje; owalne stoliki, lustra czy tzw. fotel klubowy wpiszą się w ten styl doskonale. W takim salonie powinien też stać obowiązkowo kredens lub biblioteczka. Dalej popularne są także wzory zwierzęce imitujące np. zebrę. Łatwo znajdziemy taką tapetę, dywanik czy inny element dekoracyjny.Z mody nie wychodzi też elegancja- ona jest ponadczasowa. Stonowane barwy ścian w połączeniu z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi w postaci szmaragdowej lub turkusowej sofy, do tego dekoracje w odcieniu złota to klasyka, która sprawdzi się zawsze. Musi się trochę błyszczeć, ale nie za dużo – umiar w tym wypadku jest wskazany.

Oczywiście przy urządzaniu salonu kierujmy się zawsze naszą estetyką. Wybierzmy to co lubimy, co nam się podoba i w jakim wnętrzu będziemy czuli się po prostu dobrze.

Zagłosowało: 0 średnia: 0