Jak przygotować się do remontu mieszkania/domu?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Remont mieszkania to przedsięwzięcie pochłaniające dużo czasu i energii. By uniknąć niepotrzebnych emocji, zaplanujmy je bardzo dokładnie. To pozwoli nam uniknąć chaosu i zbędnych wydatków.

Krok pierwszy: zaplanujmy budżet

Aby zaplanować remont, musimy zaplanować jego budżet. Od tego zależą kolejne kroki. By to zrobić, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– czy zamierzamy tylko odświeżyć mieszkanie, czy też planujemy kapitalny remont?
– na jaki cel zamierzamy przeznaczyć to mieszkanie?
– czy zamierzamy wynająć ekipę remontową, czy też chcemy remont wykonać sami, lub z pomocą przyjaciół i rodziny?

Odświeżenie mieszkania jest przedsięwzięciem prostszym logistycznie niż remont kapitalny. W takim wypadku najważniejszy jest pomiar pomieszczeń i zakup odpowiedniej ilości materiałów. Przy kapitalnym remoncie rzecz wymaga dużo dokładniejszego zaplanowania, gdyż ewentualne błędy mogą nas sporo kosztować. Warto też pamiętać, ze jeśli planujemy wziąć kredyt, powinniśmy zacząć się o niego starać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Znając cel znajdziemy sposób

Ważną kwestią jest też to, na jaki cel przeznaczone jest remontowane miejsce. Jeśli remontujemy mieszkanie w celu wynajęcia go np. studentom, wtedy inwestowanie dużych środków jest niepotrzebne. W takich wypadkach najważniejsze jest zapewnienie wynajmującym poczucia podstawowego komfortu. Jeżeli remontujemy mieszkanie lub dom dla siebie, musimy zastanowić się, w jakim otoczeniu chcemy mieszkać. Planując remont kapitalny musimy dokładnie przemyśleć wszystkie elementy, które później trudno będzie zmienić. Są to np. instalacje elektryczne i hydrauliczne, gniazdka, a także stałe elementy, np. futryny. Ważne jest też rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w łazience, oraz sprzętów AGD w kuchni. Jeżeli planujemy kabinę prysznicową, zastanówmy się nad rodzajem odpływu.

Jak dobrze przygotować się do remontu mieszkania?

Czy mamy wszystko czego potrzebujemy?

Kolejny krok to zakup materiałów. Kiedy określimy cel remontu, wiemy już, co musimy kupić. Odpowiednio wcześnie stwórzmy listę potrzebnych rzeczy, wpisując na nią nawet to, co wydaje się absolutnie oczywiste, np. taśmę malarską i folię ochronną. Zanim wybierzemy się na zakupy, musimy zmierzyć dokładnie pomieszczenia, które chcemy remontować. Pomiar pomieszczeń jest też ważny przy doborze sprzętu, np. drabiny o odpowiedniej wysokości. Przy wysokich pomieszczeniach sprawdzi się drabina aluminiowa z wysuwanym elementem. Dzięki takiej drabinie dotarcie do wysoko położonych miejsc będzie naprawdę łatwe. Ważne jest również bezpieczeństwo. Jeśli mamy drabinę, sprawdźmy, w jakim jest stanie. Drabina musi być stabilna. Jeśli nie jest najlepszej jakości, kupmy nową. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Czynnik ludzki

Jednym z najważniejszych warunków udanego remontu jest rzetelna i fachowa ekipa budowlana. By ją znaleźć, najlepiej poprosić o rekomendację znajomych. Sprawdzony zespół fachowców przeprowadzi remont szybko i sprawnie. Znalezienie ekipy spełniającej nasze wymagania może być czasochłonne, ale jest to wysiłek, który się opłaca. Jeżeli planujemy w naszym mieszkaniu coś wyjątkowego, np. mozaikę ścienną w pokoju, warto również odpowiednio wcześnie poszukać odpowiedniego specjalisty.

Kilka ważnych podpowiedzi

Zanim zaczniemy remont warto zastanowić się jeszcze nad kilkoma kwestiami organizacyjnymi. Pomyślmy o tym, że:
– dla małego dziecka przebywanie w remontowanym mieszkaniu może być niebezpieczne, więc jeżeli mamy dzieci, może warto zorganizować im opiekę na czas remontu,
– warto pomyśleć o naszych zwierzętach – dla nich odgłosy remontu mogą być bardzo stresujące, a przez to szkodliwe dla zdrowia
– jeżeli remontujemy kuchnię i łazienkę, bardzo ważna będzie kwestia higieny i przygotowywania posiłków, dlatego zorganizowanie choćby małego kącika, w którym można zaparzyć herbatę lub zrobić kanapki znacznie ułatwi nam remont,
– jeżeli mieszkamy w bloku, warto uprzedzić o planowanym remoncie sąsiadów.

Odpowiednio zaplanowany remont nie musi być ani trudny ani bardzo męczący. Rezultat może za to przynieść wiele satysfakcji. Może także polepszyć jakość naszego życia i dodać nam energii.

Zagłosowało: 0 średnia: 0