Coraz większa ilość przedsiębiorców zadaje sobie pytanie w stylu „Lepiej wybrać wózek widłowy nowy, czy używany?”. Zarówno jeden, jak i drugi wybór posiada cechy, które wyróżniają go na tle rywala. Skoro tak, to w jakiej sytuacji zdecydować się na nowy, a w jakiej na używany wózek widłowy? W tym artykule znajduje się odpowiedź na to pytanie.
Wózki widłowe – nowe vs używane
Wózki widłowe to pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewożenia materiałów posiadających dość sporą masę, zatem znajdą zastosowanie w m.in. halach produkcyjnych, magazynach czy sklepach. Co więcej, w takich miejscach są wręcz niezbędne. Z ich pomocą bezproblemowo można przetransportowywać ładunki czy rozładowywać dostawę transportu. Dzięki tym czynnikom coraz większa ilość przedsiębiorców z różnych branży decyduje się na zakupienie wózka widłowego.
Wybór pomiędzy nowym a używanym wózkiem widłowym zależy od wielu czynników. Należy pamiętać, że wózek widłowy to spory wydatek oraz poważna inwestycja, więc należy dokładnie przeanalizować okoliczności przed zakupem.
Nowe wózki widłowe – zalety i wady
Zalety:
- Wysoka gwarancja, która daje pewność, że gdy pojazd ulegnie usterce, to przedsiębiorca nie będzie ponosił kosztów naprawy. Używane wózki nie obejmują aż tak długiego czasu gwarancji, więc pod tym względem lepiej zdecydować się na nowy wózek widłowy.
- Mimo, że ceny nowych wózków są dość wysokie, to pojazdy te są nowe, za sprawą czego mogą nam służyć latami. Jak wiadomo, czasami lepiej zapłacić więcej, ale cieszyć się zakupem przez dłuższy czas, niż zapłacić mniej za urządzenie gorszej jakości, które posłuży nam stosunkowo krótko.
Wady:
- Nowe wózki widłowe jak wcześniej wspomniano są naprawdę drogie, więc przed zakupem dobrze jest zapoznać się z opiniami klientów na temat danego modelu, aby później nie żałować zakupu. Warto też poczytać o firmie, której wózkiem jest się zainteresowanym.
Cena to jedyna wada nowych wózków. Są one na tyle drogie, że lepiej dobrze wszystko przeanalizować przed zakupem, aby potem nie narzekać, że wyrzuciło się pieniądze w błoto.
Używane wózki widłowe – zalety i wady
Zalety:
- Cena wózka widłowego to jedna z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o wybór omawianego pojazdu przez przedsiębiorcę. W przypadku, gdy dojdzie do zakupu używanego wózka, wówczas budżet firmy nie jest tak bardzo obciążony, jak w sytuacji, gdy zostaje nabyte nowe urządzenie. Często możliwe jest zapłacenie gotówką za owe pojazdy, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi się zadłużać.
Używane wózki widłowe są świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy przez brak odpowiedniej ilości środków nie są w stanie zakupić nowego pojazdu. - Mimo, że wózki te są używane, to posiadają gwarancję. Nie jest ona co prawda tak długa jak w przypadku nowych, jednak nie jest też tak, że jej w ogóle nie ma. Zazwyczaj długość gwarancji używanych wózków widłowych to 6-12 miesięcy.
- To, że wózki były używane, nie oznacza wcale, iż ich stan jest słaby. Zanim trafiają do sprzedaży, poddaje je się dokładnemu przeglądowi. Wszelkie usterki są naprawiane. Wymieniane są opony, gorzej działające części oraz płyny eksploatacyjne. Nie zawsze, ale często, na wózkach używanych wykonywane są dodatkowo naprawy blacharsko-lakiernicze.
Wady:
- Główną wadą tego rozwiązania są rozmaite usterki, które występują znacznie częściej, niż w przypadku nowych wózków. Koszty naprawy używanych pojazdów również są znacznie droższe. Stare wózki zużywają się dużo szybciej od nowych.
- Po zakupie dobrze byłoby zrobić jeszcze jeden przegląd techniczny, aby mieć pewność, że wszystko jest z wózkiem w porządku.
- Zdarzają się sytuacje, w których potrzebna była wymiana części, a poprzedni właściciel zamiast oryginalnego elementu użył tańszego zamiennika o gorszej jakości. Z tego powodu lepiej dopytać sprzedawcę o wymieniane części (o ile było w ogóle coś wymienianego)
Podsumowanie
Zarówno nowe, jak i używane wózki widłowe posiadają znaczące zalety, należy pamiętać również o ich wadach. Decyzja, na które rozwiązanie się zdecydować, powinna być dokładnie przemyślana, aby niczego później nie żałować. W razie dużych wątpliwości można skorzystać z pomocy specjalistów.