Zdrowe osoby podczas spoczynku zmieniają swoją pozycję nawet kilkanaście razy w ciągu jednej nocy. Niemożność swobodnego poruszania się i zmieniania pozycji może bardzo szybko przekształcić się w odleżyny. Jest to przypadłość, która jest bolesna, niekomfortowa, a nawet i niebezpieczna dla zdrowia. Jak materace przeciwodleżynowe pomagają w ten sytuacji i komu przydadzą się najbardziej?
Materace przeciwodleżynowe – komu pomogą?
Dla zrozumienia istoty działania materacy przeciwodleżynowych należy poznać specyfikę powstawania problemu. Odleżyny są ranami głębokimi, które powstają poprzez niedotlenienie tkanek – ma ono miejsce podczas zbyt długiego ucisku na dany obszar ciała. Powstają one głównie na styku wypustek kostnych i podłoża, czyli w zakresie obszaru bioder, kości ogonowej, łopatek oraz pięt. Dzieje się tak w przypadku osób unieruchomionych i spędzających większość czasu w pozycji leżącej, bez możliwości swobodnej zmiany ułożenia ciała.
Niestety, choć początkowo są to jedynie przekrwienia, odleżyny szybko przekształcają się w pęcherze, których pęknięcie wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem zakażenia bakteryjnego. Efektem tego może być zagrożenie dla zdrowia chorego. Jak materace przeciwodleżynowe działają, aby temu zapobiec?
Jak działają materace przeciwodleżynowe?
Materace przeciwodleżynowe zostały zaprojektowane w technologii zmiennociśnieniowej, która pozwala na zapewnienie zróżnicowanego i naprzemiennego nacisku na skórę oraz inne tkanki osoby leżącej. W ten sposób ciało chorego jest pobudzane, co w swoim zamiarze ma imitować naturalny ruch zmiany pozycji. Nacisk, który w przypadku klasycznego materaca nie zmieniłby się w natężeniu przez wiele godzin, tutaj już po chwili zmienia swoją siłę, przez co zmniejsza się jego wpływ na powstawanie odleżyn.
Jakie jeszcze zalety dostarczają materace przeciwodleżynowe?
- Pobudzają prawidłowe krążenie krwi – wpływa to nie tylko na redukcję powstawania odleżyn, ale również wspiera procesy metaboliczne i regeneracyjne tkanek skóry.
- Zmniejszają ból – pulsacyjne ruchy materaca działają jak swoisty masaż mięśni i ścięgien, przez co redukują ich napięcie, które powstało w wyniku stałej pozycji.
- Utrzymują odpowiednią temperaturę ciała – redukują tym samym wilgotność skóry, gdyż osoba leżąca poci się zdecydowanie mniej.
- Ułatwiają pracę opiekunom – brak nadmiernej potliwości ułatwia oczyszczanie chorego, a pulsacyjne właściwości materaca zmniejszają potrzebę częstej manualnej zmiany pozycji.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przede wszystkim warto wybierać opcje, które działają na zasadzie zmiennociśnieniowej. Istnieją materace starszej daty, które, choć określane jako przeciwodleżynowe, nie posiadają tej technologii. Należy również pamiętać, że taki materac będzie ciągle pompował i odprowadzał powietrze, przez to warto szukać modeli, które nie będą stwarzały nadmiernego hałasu – nie powinien on przekraczać 50 dB.
W tym wszystkim nie można również zapomnieć o odpowiednim prześcieradle – należy wystrzegać się materiałów sztucznych. Warto postawić na opcje bawełniane – jedyną syntetyczną tkaniną wartą uwagi jest wiskoza, która jest delikatna dla wrażliwej skóry chorego.