Na co zwrócić uwagę wybierając syrop na kaszel?

Kaszel suchy Co wybrać?
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów, który nasila się wśród populacji w okresie jesiennym i zimowym. W wielu przypadkach jest efektem przeziębienia lub grypy. Niemniej jednak czasami może zwiastować poważniejsze choroby. Sposobem na radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością jest często syrop na kaszel. Zanim jednak dokonamy konkretnego wyboru, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Rodzaj kaszlu

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj kaszlu. Zasadniczo, w praktyce możemy spotkać się z kaszlem suchym i mokrym. Ten pierwszy jest często określany jako nieproduktywny i charakteryzuje się krótkimi epizodami kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny. Pojawia się najczęściej w początkowych fazach przeziębienia czy grypy. Kaszel mokry określany jest z kolei jako produktywny. Cechuje go odkrztuszanie wydzieliny. W wielu przypadkach pojawia się po fazie kaszlu suchego, zwiastując rozwijającą się lub dobiegającą końca infekcję. Rodzaj kaszlu jest niezwykle ważnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego syropu. 

Przebieg infekcji i towarzyszące symptomy

Poza zidentyfikowaniem rodzaju kaszlu należy zwrócić uwagę na przebieg i długość trwania infekcji. Warto zauważyć, że kaszel może zwiastować chorobę, która będzie wymagała interwencji lekarskiej. Jeśli występuje w połączeniu z gorączką, jest uciążliwy, przez co utrudnia normalne funkcjonowanie, bądź utrzymuje się przez długi okres, wówczas warto rozważyć poradę u specjalisty. Kaszel może być objawem poważnych chorób, takich jak zapalenie płuc czy oskrzeli. 

Jaki syrop na kaszel suchy?

Zajmując się wyborem konkretnego produktu, jakim jest syrop na kaszel suchy, należy wziąć pod uwagę wspomniane powyżej czynniki. To dzięki nim będziemy w stanie dobrać odpowiedni preparat. Na kaszel suchy stosuje się najczęściej syropy, których głównym zadaniem jest zahamowanie przykrego i męczącego odruchu. Pośród szerokiej oferty rynkowej, często stosowanymi preparatami są te, które oddziałują na rdzeń przedłużony. W ich skład może wchodzić m.in. kodeina, butamirat. Co więcej, należy zauważyć, że niektóre substancje czynne występujące w tych produktach mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami. W związku z tym przed zastosowaniem zawsze należy zapoznać się z ulotką. 

Jaki syrop na kaszel mokry?

W przypadku mokrego kaszlu bardzo popularne są leki zawierające substancję czynną, która ułatwia usuwanie śluzu zalegającego w drogach oddechowych. W związku z tym możemy mówić, że mamy tu do czynienia z działaniem odwrotnym niż to, które wynika z preparatów stosowanych w kaszlu suchym. Odnośnie do konkretnych substancji, najczęściej stosuje się bromheksynę lub ambroksol. Niekiedy dobre działanie wykazują też preparaty naturalne, zawierające bluszcz.

Syrop na kaszel dla dzieci

Wybierając syrop na kaszel dla dzieci, przede wszystkim musimy skupić się na opisanych dotychczas czynnikach. Co do konkretnych substancji czynnych, to w wielu przypadkach nie różnią się one od tych, które są stosowane u dorosłych. Często jednak duże znaczenie ma wiek dziecka, który będzie determinował konkretny wybór. Inny syrop podamy nastolatkowi, inny pięciolatkowi, a jeszcze inny noworodkowi. Niemniej jednak w przypadku dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia, syrop na kaszel dla dzieci jest przepisywany wyłącznie przez lekarza w uzasadnionych momentach.

Zagłosowało: 0 średnia: 0