Optometrysta przez wiele osób mylonych jest z okulistą. Tymczasem, optometrysta nie musi wcale być okulistą. Aby móc wykonywać ten zawód należy ukończyć odpowiednie studia lub specjalny kurs optometrysty. Kogo możemy zatem nazwać optometrystą i czym tak naprawdę zajmuje się taka osoba?
Optometrysta – kim jest i czym dokładnie się zajmuje?
Optometrysta jest specjalistą ochrony zdrowia, którego zadanie to rozwiązywanie problemów związanych ze wzrokiem. Optometrysta skupia się na badaniu wzroku i doborze właściwych okularów, szkieł kontaktowych lub innych pomocy optycznych. Poza tym uprawniony jest do prowadzenia ćwiczeń wzrokowych oraz edukowania pacjentów w dziedzinie układu wzrokowego, zwłaszcza jego higieny. Optometrysta jest w stanie określić ogólną kondycję układu wzrokowego, może wypisać receptę na okulary, czy też zalecić konsultację u okulisty. Przyjmuje się, że kontrolę wzroku u optometrysty warto jest wykonywać przynajmniej raz do roku. Pozwala to odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy i konieczność zmiany szkieł.

Czym różni się optometrysta od okulisty?
Optometrysta, w przeciwieństwie do okulisty nie musi mieć ukończonych studiów medycznych. W związku z tym zakres jego uprawnień jest mniejszy od zakresu uprawnień lekarza specjalizującego się w okulistyce. Optometrysta bada wprawdzie wzrok, ale nie diagnozuje chorób, nie wykonuje zabiegów chirurgicznych, nie przepisuje leków. W poważnych przypadkach może zatem okazać się konieczna wizyta u okulisty, który zastosuje odpowiednie leczenie lub zdecyduje o zabiegu. Jednak w sytuacji, kiedy po prostu chcemy ocenić naszą wadę wzroku i dobrać odpowiednie okulary, jak najbardziej możemy skorzystać z pomocy optometrysty. Na wizytę u okulisty zazwyczaj trzeba dość długo czekać, a w tym czasie mogą nam przynieść już ulgę właściwe okulary. Poza tym optometrysta może zapoznać nas z zasadami profilaktyki wzroku, nauczy, jak należy dbać o oczy, czy też okulary/soczewki. Jest to ważne, bowiem wiele osób wyrządza sobie szkodę niewłaściwymi praktykami związanymi ze wzrokiem.
Jak zostać optometrystą – studia, kurs optometrysty
Istnieje kilka dróg do uzyskania tytułu optometrysty. Jeżeli już na początku studiów dana osoba wie, że chciałaby wykonywać ten zawód, warto zdecydować się na studia fizyczne, optyczne, biofizyczne i pokrewne, które oferują specjalizację optometryczną. Alternatywnym rozwiązaniem jest ukończenie studiów podyplomowych z optometrii. Oferowane są one zarówno na uniwersytetach, jak i politechnikach, czy też akademiach medycznych. Oprócz tego istnieją kwalifikacyjne kursy zawodowe, nadające uprawnienia technika optometrysty. Nie jest powiedziane, że tylko jedna z powyższych dróg jest słuszna. Wszystko zależy od zaangażowania oraz praktyki, która w tym zawodzie odgrywa ogromną rolę. Warto odbyć praktyki pod okiem fachowca, który nauczy nas wielu przydatnych umiejętności i przekaże wiedzę nieco inną niż na studiach i kursach.