W wielu procesach przemysłowych konieczny jest etap suszenia. Można go wykonywać z pomocą mniej dokładnych urządzeń przemysłowych, ale czasem konieczna jest duża dokładność i powtarzalność warunków. W takich przypadkach koniecznie trzeba sięgnąć po suszarki laboratoryjne. Czym one są? Jaka jest ich charakterystyka? I do czego są używane w praktyce? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
Czym jest suszarka laboratoryjna?
Suszarką laboratoryjną jest urządzenie termostatyzujące, pozwalające zachować wewnątrz temperaturę wyższą niż temperaturę otoczenia. Ciepło rozkłada się równomiernie, dzięki czemu proces suszenia przebiega w statyczny i jednorodny sposób. Aby uzyskać maksymalną powtarzalność i stabilność warunków wewnątrz urządzenia, stosuje się mikroprocesorowe kontrolery temperatury PID. Kolejną zaletą większości modeli suszarek laboratoryjnych jest szybki czas nagrzewania.
Rodzaje suszarek laboratoryjnych?
Spotkać można trzy typy suszarek laboratoryjnych, działających w nieco inny sposób:
- Suszarki wykorzystujące konwekcję naturalną. Naturalne procesy fizyczne powodują unoszenie się ogrzanego powietrza w górę. Urządzenia tego typu charakteryzują się prostą budową, jednak ich pojemność jest ograniczona. Konwekcja zapewnia równomierny rozkład temperatury tylko w niewielkich suszarkach.
- Suszarki z wymuszonym ruchem powietrza. Dzięki wykorzystaniu wentylatorów, powietrze wewnątrz wprawiane jest w ruch. Zapewnia to jednolitą temperaturę w całej objętości suszarki. Takie urządzenia są przydatne szczególnie w przypadku próbek o dużej wilgotności, ponieważ ruch powietrza przyśpiesza proces suszenia takich przedmiotów.
- Suszarka próżniowa. Obniżenie ciśnienia wewnątrz urządzenia pozwala na suszenie próbek w niskich temperaturach. Próżnia ułatwia także suszenie materiałów łatwo utleniających się.
W zależności od potrzeb inny typ suszarki aptecznej lub laboratoryjnej będzie optymalnym wyborem. W przypadku małych przedmiotów wystarczy prosta suszarka konwekcyjna, jednak przy specyficznych materiałach wrażliwych na temperaturę, konieczne będzie zastosowanie urządzenia próżniowego.
Do czego służy suszarka laboratoryjna
Suszarki laboratoryjne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest powtarzalność wyników. Przede wszystkim spotyka się je w laboratoriach oraz aptekach i szpitalach. Pozwalają na produkcję leków recepturowych oraz badania z wykorzystaniem surowicy białkowej. Jednak równie przydatne są w fabrykach w czasie testowania nowych parametrów procesu produkcyjnego lub przy wdrażaniu nowych detali.
Sprzęt do wyjątkowych zadań
W przypadku szpitali i aptek wymaga się dużej powtarzalności oraz dokładności procesu suszenia. W takich przypadkach suszarki laboratoryjne i apteczne są koniecznym wyposażeniem. Jednak urządzenia te pozwalają także na prowadzenie badań i testów, dzięki czemu przydają się w laboratoriach, a nawet na liniach produkcyjnych. Najczęściej do pracy wystarczą suszarki konwencyjne, jednak przy dużych przedmiotach konieczne jest wymuszenie ruchu powietrza. Spotkać się można także z suszarkami próżniowymi, przeznaczonymi do materiałów wrażliwych na temperaturę.