W dzisiejszych czasach wyroby z tak zwanej eko – skóry, dermy lub skaju do złudzenia przypominają nam te wykonane ze skóry naturalnej. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno jest nam poznać, z jakiego materiału została wykonana kurtka lub buty, które chcielibyśmy kupić. Producenci skór naturalnych w dzisiejszych czasach narażeni są na bardzo silną konkurencję oferującą wyroby z tak zwanych skór ekologicznych, które mają dość spore grono zwolenników.
Zwykle to cena sugeruje nam czy coś zostało wyprodukowane z wysokiej jakości skóry naturalnej, czy też z jej sztucznych odpowiedników. W poniższym artykule dowiesz się jak skutecznie odróżnić skórę naturalną od ekologicznej.
Skóra naturalna i jej charakterystyczne cechy.
Oprócz tego, że wyroby skórzane charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną to dla odróżnienia ich od tych wykonanych z ekologicznych zamienników – producenci umieszczają na metkach specjalne informacje. Najpopularniejszym i najbardziej charakterystycznym znakiem, który spotkać możemy na metkach kurtek lub butów wykonanych z naturalnej skóry licowej lub zamszowej jest tak zwany błam skóry.
Innym niezawodnym potwierdzeniem na to, że wyrób, który zamierzasz kupić powstał z naturalnej skóry, jest napis: ,,100% leather” umieszczony na metce.
Jeżeli nie możesz znaleźć informacji o tym czy produkt został wykonany z naturalnej skóry na metce – po prostu zapytaj sprzedawcy. Profesjonalny doradca klienta nie tylko udzieli Ci rzetelnych informacji o tym czy wyrób jest skórzany – ale również opowie więcej szczegółów na jego temat takich, jak chociażby to, z jakiego rodzaju skóry są wykonane Twoje wymarzone buty – świńskiej czy na przykład bydlęcej.
Skóra naturalna i ekologiczna – jak je odróżnić?
Odróżnienie naturalnej skóry od ekologicznej bez sprawdzenia metek na pierwszy rzut oka bywa dość skomplikowane. Jeśli jednak dokładniej przyjrzymy się materiałom, to będziemy w stanie zauważyć, iż materiał syntetyczny charakteryzuje się jednolitym i wręcz idealnym wyglądem. Surowiec naturalny z kolei tak samo jak ludzka skóra pokryty jest siecią zmarszczek i zagnieceń, które są niemożliwe do podrobienia.
Ponadto skóra naturalna pachnie w bardzo charakterystyczny i łatwy do zapamiętania sposób – dla niektórych woń ta jest przyjemna dla innych nie – to kwestia gustu i indywidualnych upodobań – skóra ekologiczna nie pachnie w żaden sposób.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż buty wykonane z ekologicznej skóry mogą do złudzenia przypominać te z naturalnego surowca – jednak nigdy nie będą tak wygodne i trwałe jak te, które wyprodukowano z wysokogatunkowej skóry naturalnej.
Obuwie z naturalnej skóry, na przykład bydlęcej idealnie dopasowuje się do kształtu i szerokości naszych stóp, dlatego nie może być tutaj mowy o obcieraniu, czy też niedopasowaniu obuwia na szerokość. Kolejną zaletą tego typu wyrobów jest ich doskonała przepuszczalność powietrza oraz świetna cyrkulacja. To od Ciebie zależy, który rodzaj butów wybierzesz, jednak mając na uwadze wygodę i komfort użytkowania oraz trwałość zdecydowanie lepej jest postawić na te wykonane ze skóry naturalnej.