Wyposażenie magazynu, które poprawi komfort pracy pracowników

Praca w magazynie
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Praca w magazynie pod wieloma względami jest niezwykle wymagająca fizycznie. Na fakt ten wpływa wiele czynników. Pracownicy muszą obsługiwać różne maszyny przez wiele godzin, a także transportować, segregować i ustawiać nierzadko ciężkie ładunki na odpowiednich miejscach. Bardzo często nie mają przy tym odpowiedniego wyposażenia. Co więcej, w okresie zimowym narażeni są oni na działanie niskich temperatur. Na szczęście ergonomia staje się czynnikiem, którego znaczenie w miejscu pracy systematycznie się zwiększa. Coraz częściej pracodawcy stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, redukcję czynników szkodliwych oraz potencjalnych obciążeń pracownika. Jakie wyposażenie magazynu sprawi, że komfort pracowników znacząco wzrośnie?

Wyposażenie magazynu – co poprawi komfort pracy pracowników?

Wyposażenie poszczególnych magazynów będzie różnić się w zależności od rodzaju towaru, jaki przechowujemy oraz obranego systemu składowania. W każdym magazynie powinny znaleźć się jednak podstawowe elementy, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania tego obiektu. Wyróżniamy tu przyrządy i narzędzia związane z przeładunkiem, segregacją oraz transportem towaru, wyposażenie, które ułatwia przechowywanie, a także liczne elementy pomocnicze.

Przeładunek, segregacja i transport towaru

Pierwsza grupa urządzeń stanowi najważniejszą. Bez nich podstawowe zadania pracowników, jakimi jest przeładunek, segregacja oraz transport towaru będą skutecznie utrudnione, a każdy z nich będzie zmęczony i niewydajny już po przetransportowaniu kilku elementów – szczególnie, jeżeli są one ciężkie. Inwestując w odpowiednie maszyny, nasi pracownicy będą pracować lepiej, dłużej i nie będą aż tak zmęczeni, wychodząc do domu. Do pracy wrócą zatem z takim samym zapałem, jak poprzedniego dnia. O jakich urządzeniach mówimy?

  • Urządzenia i akcesoria przeładunkowe. Wymieniamy tu wszelkiego rodzaju maszyny oraz konstrukcje, które składają się na dok przeładunkowy – naprowadzacze czy rampy. Wykorzystywane są one przede wszystkim podczas przenoszenia towaru z jednostki dostarczającej towar do środka transportu wewnętrznego.
  • Pojazdy i urządzenia transportowe. Pozwalają one na szybkie przemieszczenie towaru. Wymieniamy tu przede wszystkim wózki podnośnikowe elektryczne, a także inne pojazdy i urządzenia dźwignicowe.
  • Drabiny, podesty i rusztowania. Dobrze skonstruowane ułatwiają one dostęp do wszystkich produktów – zarówno tych znajdujących się niżej, jak i wyżej.

Przechowywanie

Jakie elementy do przechowywania ułatwią pracę pracowników? Bez wątpienia będą to wszelkiego rodzaju regały, pomosty i antresole. Wyróżniamy elementy statyczne oraz dynamiczne. Pierwsze z nich montowane są na stałe, drugie z kolei mogą się poruszać. To, jakie regały wybierzemy do naszego magazynu, zależy przede wszystkim od rodzaju towaru, jego składowania oraz dostępnej powierzchni w magazynie. Niemniej jednak dobrze przemyślane miejsce do przechowywania towaru sprawi, że praca naszych pracowników będzie w dużym stopniu ułatwiona.

W tym miejscu należy pamiętać też o wyposażeniu magazynu we wszelkiego rodzaju kontenery, palety, pojemniki urządzenia do formowania, pakowania oraz zabezpieczenia towaru, których wielkość, kształt i rodzaj pracy będą uzależnione od przechowywanego towaru.

Co jeszcze poprawi komfort pracy pracowników?

Wózki podnośnikowe elektryczne i inne akcesoria służące do przeładunku, segregacji, transportu i przechowywania towaru to jednak nie wszystko. Istotna będzie też obecność urządzeń do znakowania i identyfikacji towarów, przyrządów kontrolnych i pomiarowych oraz odpowiedniej automatyki przemysłowej. W kwestii bezpośredniego bezpieczeństwa pracowników mówimy tu o odpowiednim sprzęcie BHP, który wpłynie nie tylko na zmniejszenie zagrożeń podczas pracy, ale i podniesie komfort pracy pracowników. W zależności od tego, jaki towar magazynujemy, możemy wyposażyć naszych podwładnych w rękawice, kaski, specjalne buty, skafandry czy gogle.

Zagłosowało: 0 średnia: 0