Zamienniki tonerów do drukarek – czy są bezpieczne?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Decydując się na zakup drukarki często zapominamy sprawdzić, ile będzie kosztować nas późniejsza eksploatacja urządzenia. Z jakże wielkim zdziwieniem mamy do czy czynienia, gdy kilka miesięcy po zakupie okazuje się, że nowy toner lub komplet tonerów będzie kosztował na 1/3 wartości naszej drukarki. W takich sytuacjach, gdy przełkniemy już złość, sięgamy zazwyczaj po zamiennik. Tutaj z kolei dopada nas kolejne zdziwienie „czy toner na pewno powinien być tak tani?”, „może lepiej nie ryzykować?”. Taki dysonans powstaje nadzwyczaj często, z podobnymi zapytaniami w sieci spotykamy się nie od wczoraj. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na większość nurtujących was pytań. 

Czy zamienniki są bezpieczne?

Pytanie to wymaga szerszego spojrzenia. I tak, o ile w przypadku drukarek laserowych słabej jakości toner co najwyżej przestanie działać lub popsuje nam kilka wydruków, o tyle w drukarkach atramentowych toner z wątpliwej jakości tuszem może poważnie, a czasem nawet nieodwracalnie uszkodzić nasze urządzenie. Na całe szczęście, w dzisiejszych czasach, zamienniki tonerów do drukarek to już nie tylko masowo wytwarzane w Azji produkty bez producenta, czyli takie, pod którymi nikt się nie podpisuje.

Na rynku znajdziemy co raz to więcej profesjonalnych film zajmujących się tworzeniem zamienników, które nie tylko nie odbiegają jakością od tych oferowanych przez producenta danego sprzętu, ale często są też pod jakimś względem lepsze od oryginału. Stosowanie takich tonerów z pewnością nie zaszkodzi naszemu urządzeniu, no i co najważniejsze – sporo zaoszczędzimy. 

Niestety, nadal można trafić na podłej jakości komponenty. Ukrywane są zazwyczaj pod wymyśloną w tym celu marką lub firmą widmo. Aby ustrzec się przed tego typu ofertami, wystarczy jednak stosować się do kilku zasad. 

Jak wybrać dobrej jakości zamiennik? 

Sprawdźmy co poleca producent. Często zdarza się, że producent konkretnych urządzeń nie produkuje swoich tonerów samodzielnie, a wykonuje je dla niego inne przedsiębiorstwo, zajmujące się zawodowo technologią druku bądź produkcją tuszu. Nierzadko firmy te produkują również, pod własną marką, świetnej jakości zamienniki tonerów. 

Innym, równie dobrym tropem, będzie wyszukanie w sieci certyfikowanych producentów. Możemy też skusić się o zajrzenie na fora branżowe i porównać opinie. Pamiętajmy, że dobry zamiennik będzie sporo tańszy oryginału, ale nie będzie ultra-tani. Kierowanie się najniższą ceną to najprostsza droga do awarii, jak mawia dobrze znane porzekadło „co tanie, to drogie”. 

Przede wszystkim, zdrowy rozsądek

Nie popadajmy w paranoję, jeśli chcemy być zadowoleni z zakupu, a jednocześnie nie stracić kilku dni na porównywanie ofert i przeglądanie opinii, wybierzmy produkt, który po prostu spełnia podstawowe wymagania. Kilka pozytywnych opinii, sprawdzona firma oferująca poradę i nieukrywająca swojej siedziby oraz gwarancja konsumencka w zupełności wystarczą. Pamiętajmy, że zamiennik tonera ma być oszczędnością, nie przepłacajmy więc stresem, poświęconym czasem i nadmiarem niepotrzebnego zaangażowania, skupmy się tylko na tym, co istotne.

Zagłosowało: 0 średnia: 0