Odnawialne Źródła Energii z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez wzgląd na oszczędności i wymiar ekologiczny. W ostatnich latach coraz częściej można zauważyć panele fotowoltaiczne na dachach wielu budynków. Zainteresowanie stale rośnie, gdyż technologia ta pomimo klimatu panującego w Polsce przynosi wymierne efekty. Fotowoltaika w Bydgoszczy i wielu innych miastach pozwala na wygenerowanie ogromnych oszczędności. Jaki wpływ na działanie fotowoltaiki ma nasłonecznienie w Polsce? Dowiesz się z naszego artykułu.
Panele fotowoltaiczne – jak nasłonecznienie wpływa na ich wydajność?
Instalacja fotowoltaiczna swoje działanie zawdzięcza przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Dlatego do jej działania potrzebne jest słońce. Kiedy operuje mocno, panele mogą działać niezwykle efektywnie. Okazuje się, że przez wzgląd na konstrukcję paneli mogą one efektywnie produkować energię nawet przy zachmurzonym niebie. Co istotne, produkcja energii zachodzi nawet zimą, gdyż do działania paneli niepotrzebna jest wysoka temperatura, a słońce.
Instalacja fotowoltaiczna – nasłonecznienie w Polsce
Skala nasłonecznienia w Polsce nie jest tak wysoka, jak w innych krajach świata czy Europy, jednak pozwala na efektywne działanie instalacji fotowoltaicznej. Promieniowanie słoneczne jest dużo wyższe na południu naszego kraju, w porównaniu do północy. Związane jest to z szerokością geograficzną i uwarunkowaniami klimatu. Co istotne, stopień nasłonecznienia jest zależny od wielu czynników. To szerokość geograficzna, która wpływa na długość dnia, a także rzeźba terenu, roślinność, zanieczyszczenie powietrza, rodzaj zabudowań i uwarunkowania klimatyczne. Okazuje się, że w naszym kraju nasłonecznienie jest dość duże, dlatego pozwala na zakładanie paneli fotowoltaicznych i dość wysoką produkcję energii elektrycznej. Tylko spójrzmy jak wiele domów i firm inwestuje w fotowoltaikę, co jest jednoznacznym dowodem na jej efektywne działanie przy nasłonecznieniu w Polsce.
Jakie jest średnie nasłonecznienie w Polsce
Średnie nasłonecznienie w Polsce to około 1000 kWh/m2. Największe promieniowanie jest latem, kiedy to instalacje fotowoltaiczne mogą wyprodukować około 70% rocznej energii. Od października do kwietnia to jedynie 30%. Nie sprawia to jednak, że w tych miesiącach instalacja jest nieefektywna i nie pozwala na korzystanie z energii. Nadwyżka prądu wyprodukowana latem jest przesyłana do sieci i odbierana zimą. Dzięki temu może działać efektywnie przez cały rok, a użytkownicy mogą cieszyć się oszczędnościami. W Polsce średnie nasłonecznienie wynosi około 1600 godzin w ciągu roku. Dlatego panele są w stanie wyprodukować odpowiednią ilość energii, która sprosta potrzebom budynku i domowników przez cały rok. Ważne jest, aby montaż fotowoltaiki powierzyć profesjonalistom, którzy odpowiednio zaprojektują i wykonają instalację. Tylko montaż odpowiedniej liczb paneli pozwoli na efektywną produkcję energii elektrycznej.