Czy montaż fotowoltaiki to rozwiązanie na kryzys energetyczny tej zimy?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

W dobie szalejącej inflacji i zawirowań na rynku paliw mniejsze i większe firmy z obawą obserwują rosnące ceny energii elektrycznej. Podwyżki w tym sektorze sięgają już ponad 40% i w przyszłym roku dotkną zarówno przedsiębiorców, jak i instytucje publiczne, a nawet prywatne gospodarstwa domowe. Rozwiązaniem tego problemu może być odpowiednio zaprojektowana fotowoltaika Wieliczka. A co można zyskać, decydując się na panele słoneczne?

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką wśród firm

Koszty prowadzenia firmy w ciągu ostatnich miesięcy znacznie wzrosły, dlatego przedsiębiorcy wciąż poszukują oszczędności. Jednak zapowiedziane podwyżki cen energii elektrycznej w połączeniu z nadchodzącym sezonem zimowym sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się zainwestować w fotowoltaikę, by móc samodzielnie wytwarzać potrzebny prąd. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może pokryć znaczną część zapotrzebowania na ten surowiec, a dodatkowo uchroni przedsiębiorcę przed negatywnymi skutkami nagłych przerw w dostawie prądu. Warto podkreślić, że zainteresowanie panelami słonecznymi wzrasta w całej Unii Europejskiej, a niektóre kraje zdecydowały się już na wdrożenie rozwiązań systemowych. Na przykład w Szwajcarii parlament przyjął regulacje, które zakładają obowiązkowy montaż modułów fotowoltaicznych na budynkach federalnych.

Ograniczenie zużycia energii czy fotowoltaika? Co będzie lepsze dla firmy?

Obecnie fotowoltaiką interesują się firmy z niemal wszystkich branż w tym również supermarkety. Wynika to z faktu, że znaczny wzrost cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, które zużywają jej wyjątkowo dużo, może doprowadzić do ich niewypłacalności. Alternatywą dla fotowoltaiki jest jedynie ograniczenie zużycia prądu. Jednak takie działanie nie wszędzie może zostać wdrożone, ponieważ są systemy i linie produkcyjne, które muszą być stale zasilane energią elektryczną. Tymczasem decydując się na montaż paneli słonecznych, można w krótkim czasie uzyskać bezpieczne i stabilne źródło prądu idealnie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Szybki wzrost cen prądu spowodował, że wielu konsumentów poszukuje informacji o kosztach zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, by sprawdzić, czy tak inwestycja będzie dla nich opłacalna. W tym celu trzeba w pierwszej kolejności ustalić wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej. Takie obliczenia można wykonać samemu lub skorzystać z kalkulatorów, które są udostępnianie przez wybranych dostawców prądu. Wspomniany kalkulator pozwala sprawdzić, ile szacunkowo wynosi roczne zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym lub w firmie oraz jak w takim przypadku prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Znając ten parametr, można z łatwością ustalić orientacyjny koszt montażu paneli słonecznych w danym budynku.

Fotowoltaika Wieliczka to opcja, która może w tych trudnych czasach pomóc firmom i gospodarstwom domowym przetrwać kryzys energetyczny. Dlatego warto rozważyć montaż paneli słonecznych jeszcze przed nadejściem zimy, by uniknąć wysokich rachunków za prąd i niespodziewanych przerw w dostawie energii elektrycznej.

Zagłosowało: 0 średnia: 0