Czy fotowoltaika się opłaca? Z pewnością, o ile spełniasz kilka podstawowych warunków technicznych. Szczególnie przy dynamicznych wzrostach cen energii elektrycznej, które można obecnie zaobserwować. Aktualnie rząd planuje poważne zmiany w zakresie rozliczania nadmiaru wytwarzanej energii, jednak wejdą one w życie dopiero w kolejnym roku. To ostatnia chwila, by założyć panele słoneczne na bardzo atrakcyjnych warunkach! Zwiększa to jeszcze bardziej opłacalność takiej inwestycji.
Najważniejsze korzyści płynące z fotowoltaiki
Instalacja fotowoltaiczna jest skutecznym sposobem uzyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W związku z tym jest to rozwiązanie ekologiczne i spowalnia zmiany klimatyczne. Jednak w praktyce, najważniejsze argumenty za fotowoltaiką są natury ekonomicznej:
- Uniezależnienie się od cen prądu. Jest to ważne szczególnie w czasie opłat klimatycznych i szybkich wzrostów rachunków z elektrowni.
- Zmniejszenie kosztów energii nawet do zera. Gdy inwestycja się zwróci, przez kolejne lata uzyskiwany prąd jest zupełnie darmowy.
- Zwiększenie wartości działki i domu. Jest to ważne w sytuacji, gdy rozważasz sprzedaż nieruchomości w okresie użytkowania instalacji.
Inwestycja w fotowoltaikę w 2021 roku to opłacalna lokata, która przyniesie zysk w ciągu kolejnych kilkunastu lat. Osoby, które posiadają wolne środki finansowe, mogą rozwiązać dwa problemy za jednym zamachem: ulokowanie oszczędności i ochrona przed wzrostem cen prądu.
Przeciwwskazania przy instalacji fotowoltaicznej
Nie zawsze fotowoltaika jest opłacalna. Istnieje kilka czynników, które mogą skutecznie blokować tę inwestycję:
- Nasłonecznienie. Jest to kluczowy czynnik. Jeśli dach jest cały czas ocieniony przez drzewa lub sąsiednie budynki, instalacja fotowoltaiczna nie będzie miała sensu. Bowiem ilość produkowanej energii jest zależna od ilości światła, jakie pada na panele.
- Zbliżający się remont dachu. Oznacza to dodatkowe koszty demontażu i przenoszenia całej instalacji, które znacząco zmniejszą opłacalność inwestycji.
- Niewielka ilość dostępnego miejscu. Przy małych instalacjach fotowoltaicznych okres zwrotu znacząco się wydłuża.
Fotowoltaika 2021 – ostatnia chwila na dobry deal
Skuteczność paneli słonecznych i dofinansowania na nie były bardzo kuszące dla wielu Polaków. Ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce zaskoczyła rządzących oraz spółki energetyczne. Oddawanie nadmiaru produkowanej energii przez tak dużą ilość prosumentów powoduje zapchanie się całej sieci elektrycznej, która nie jest dostosowana do magazynowania tak dużej ilości prądu. Fotowoltaika w kujawsko-pomorskim i innych regionach Polski staje się obciążeniem dla spółek energetycznych.
Dlatego też rząd planuje zmiany w zakresie rozliczania się z oddawanej energii. Ma to spowolnić wzrost ilości montowanych instalacji. Jak radzić sobie z nowymi warunkami? Są dwa zasadnicze sposoby, w jakie można uchronić się przed nachodzącymi zmianami.
Przyśpieszyć decyzję
Fotowoltaika w 2021 roku wciąż jeszcze instalowana jest na starych zasadach. Będą one obowiązywały przez kolejne lata wszystkich, którzy zakończą inwestycję w tym roku. Dlatego też warto się pośpieszyć z decyzją. Fotowoltaika w pomorskim wciąż się rozwija, a nowe instalacje pojawiają się na wielu domach.
Zainwestować w magazyn energii
Gorsze warunki dotyczą tylko energii, która zostanie oddana do sieci. Opłacalna jest nadal produkcja prądu na własne potrzeby (mniejsze instalacje) wraz z dodatkowymi magazynami energii, które ograniczą oddawanie prądu do sieci i pozwolą go wykorzystać w czasie, gdy panele nie będą działać.
W 2021 roku wciąż opłaca się inwestować w fotowoltaikę
Do końca tego roku jest to ciągle idealna inwestycja dla każdego. Później będzie trzeba odpowiednio dostosować ilość paneli do zapotrzebowania, aby fotowoltaika miała sens.