Wakacje to nie tylko upragniony czas dla uczniów, ale również okazja do wytchnienia dla osób dorosłych. Choć pandemia wielu z nas pokrzyżowała plany urlopowe, nadal pozostaje nam wiele opcji. Możemy przecież eksplorować własny kraj i tym samym wyjść poza ramy słynnego przysłowia: „Cudze chwalicie, a własnego nie znacie”. Poniżej lista przykładów.
Wakacje w Polsce – tłumów nie unikniemy
Planując w tym roku urlop w Polsce, musimy liczyć się z jednym: tłumy wczasowiczów będą po prostu wszędzie. Wiele osób z powodu pandemii koronawirusa zrezygnowało z zagranicznych wojaży, decydując się na wczasy w kraju. Nawet jeśli skreślimy ze swojej listy najbardziej oblegane co roku kierunki, czyli polskie wybrzeże, Tatry i Pojezierze Mazurskie, powinniśmy mieć na uwadze, że może być nam ciężko zarezerwować nocleg, czy zjeść posiłek w restauracji. W takiej sytuacji nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom. Uzbrójmy się w cierpliwość i pomyślmy, że przecież każdy Polak ma prawo do wypoczynku. Oto propozycje na wakacyjny urlop – zarówno te bardziej, jak i te mniej oczywiste.
Wakacje 2021 w Polsce: Roztoczański Park Narodowy
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a zarazem mało docenianych jest Roztoczański Park Narodowy położony na Wschodzie kraju. Wielu Polaków obierając za kierunek Wschód, myśli o Bieszczadach i Podlasiu, nie zdając sobie sprawy, jak wiele do zaoferowania pod względem krajobrazowym ma również Roztocze na czele z Zamościem. Wypad warto zacząć od zwiedzania miasta, które zostało wybudowane na wzór włoskich miejscowości. Kolejne dni można poświęcić na podziwianie widoków w Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie. Dla bardziej aktywnych kryje się tu wiele atrakcji: spływy kajakowe, trasy rowerowe i szlaki turystyczne, np. w Górecku Kościelnym. Kilka kilometrów od granicy parku znajduje się malownicza Zagroda Guciów – skansen z uroczymi, kolorowymi domkami. Co więcej, znajdziemy tu także pozostałości po żyjących kiedyś na terenie Roztocza… dinozaurach.
Dla kochających wakacje nad morzem: Trójmiasto
Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli Trójmiasto uchodzi za perłę polskiego wybrzeża. Będąc w Gdańsku, koniecznie udajmy się na pieszą wycieczkę po starówce. Z niewielkiego portu możemy wybrać się na krajoznawczą wycieczkę z akcentem historycznym. Oczywiście mowa o Westerplatte – półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, który stał się narodowym symbolem wybuchu II Wojny Światowej. Warto stanąć przed monumentalnym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a w pobliskim parku podziwiać pozostałości koszar wojskowych.
Również Gdynia ma wiele do zaoferowania. Najmłodsza z trzech miast kryje w sobie wiele atrakcji: Klif w Orłowie, muzeum Dar Pomorza, czy Akwarium Gdyńskie. Z czego znany jest zaś Sopot? Poza słynnym molo ten nadmorski kurort znany jest z Opery Leśnej. Kilkanaście kilometrów od Sopotu zlokalizowane jest również Mini Zoo – prawdziwa gratka dla dzieciaków.
Kaszuby welcome to!
Kaszuby znane są również jako Szwajcaria Kaszubska. I nic dziwnego, obfitują bowiem w wiele zapierających dech widoków. Obszar ten jest częścią Pomorza Gdańskiego. Zamieszkuje go odrębna etnicznie ludność mówiąca w języku kaszubskim. Każdy Polak choć raz w życiu powinien odwiedzić ten rejon. Kaszuby to nie tylko bowiem tradycje kulturowe, ale także bogactwo czystych jezior i gęstych lasów. Kraina kusi turystów wyjątkowym klimatem. Kto raz zobaczy ją na własne oczy, będzie chciał tu wrócić. Do najbardziej godnych polecenia miejsc na Kaszubach należą:
- Las Ostrzycki;
- Osada Skoczkowo;
- Wdzydzki Park Krajobrazowy;
- Skansen w Szymbarku;
- Dworek Wybickich w Sikorzynie;
- Jezioro Ostrzyckie.