Jaki kierunek na wakacje w 2021 r.?

Na obrazku widać góry, plażę i jezioro. W prawym rogu napis "Gdzie wyjechać na wakacje w 2021 roku?"
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Wakacje to nie tylko upragniony czas dla uczniów, ale również okazja do wytchnienia dla osób dorosłych. Choć pandemia wielu z nas pokrzyżowała plany urlopowe, nadal pozostaje nam wiele opcji. Możemy przecież eksplorować własny kraj i tym samym wyjść poza ramy słynnego przysłowia: „Cudze chwalicie, a własnego nie znacie”. Poniżej lista przykładów.

Wakacje w Polsce – tłumów nie unikniemy

Planując w tym roku urlop w Polsce, musimy liczyć się z jednym: tłumy wczasowiczów będą po prostu wszędzie. Wiele osób z powodu pandemii koronawirusa zrezygnowało z zagranicznych wojaży, decydując się na wczasy w kraju. Nawet jeśli skreślimy ze swojej listy najbardziej oblegane co roku kierunki, czyli polskie wybrzeże, Tatry i Pojezierze Mazurskie, powinniśmy mieć na uwadze, że może być nam ciężko zarezerwować nocleg, czy zjeść posiłek w restauracji. W takiej sytuacji nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom. Uzbrójmy się w cierpliwość i pomyślmy, że przecież każdy Polak ma prawo do wypoczynku. Oto propozycje na wakacyjny urlop – zarówno te bardziej, jak i te mniej oczywiste.

Wakacje 2021 w Polsce: Roztoczański Park Narodowy

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a zarazem mało docenianych jest Roztoczański Park Narodowy położony na Wschodzie kraju. Wielu Polaków obierając za kierunek Wschód, myśli o Bieszczadach i Podlasiu, nie zdając sobie sprawy, jak wiele do zaoferowania pod względem krajobrazowym ma również Roztocze na czele z Zamościem. Wypad warto zacząć od zwiedzania miasta, które zostało wybudowane na wzór włoskich miejscowości. Kolejne dni można poświęcić na podziwianie widoków w Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie. Dla bardziej aktywnych kryje się tu wiele atrakcji: spływy kajakowe, trasy rowerowe i szlaki turystyczne, np. w Górecku Kościelnym. Kilka kilometrów od granicy parku znajduje się malownicza Zagroda Guciów – skansen z uroczymi, kolorowymi domkami.  Co więcej, znajdziemy tu także pozostałości po żyjących kiedyś na terenie Roztocza… dinozaurach.

Dla kochających wakacje nad morzem: Trójmiasto

Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli Trójmiasto uchodzi za perłę polskiego wybrzeża. Będąc w Gdańsku, koniecznie udajmy się na pieszą wycieczkę po starówce. Z niewielkiego portu możemy wybrać się na krajoznawczą wycieczkę z akcentem historycznym. Oczywiście mowa o Westerplatte – półwyspie przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, który stał się narodowym symbolem wybuchu II Wojny Światowej. Warto stanąć przed monumentalnym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a w pobliskim parku podziwiać pozostałości koszar wojskowych.

Również Gdynia ma wiele do zaoferowania. Najmłodsza z trzech miast kryje w sobie wiele atrakcji: Klif w Orłowie, muzeum Dar Pomorza, czy Akwarium Gdyńskie. Z czego znany jest zaś Sopot? Poza słynnym molo ten nadmorski kurort znany jest z Opery Leśnej. Kilkanaście kilometrów od Sopotu zlokalizowane jest również Mini Zoo – prawdziwa gratka dla dzieciaków.

Kaszuby welcome to!

Kaszuby znane są również jako Szwajcaria Kaszubska. I nic dziwnego, obfitują bowiem w wiele zapierających dech widoków. Obszar ten jest częścią Pomorza Gdańskiego. Zamieszkuje go odrębna etnicznie ludność mówiąca w języku kaszubskim. Każdy Polak choć raz w życiu powinien odwiedzić ten rejon. Kaszuby to nie tylko bowiem tradycje kulturowe, ale także bogactwo czystych jezior i gęstych lasów. Kraina kusi turystów wyjątkowym klimatem. Kto raz zobaczy ją na własne oczy, będzie chciał tu wrócić. Do najbardziej godnych polecenia miejsc na Kaszubach należą: 

  • Las Ostrzycki;
  • Osada Skoczkowo;
  • Wdzydzki Park Krajobrazowy;
  • Skansen w Szymbarku;
  • Dworek Wybickich w Sikorzynie;
  • Jezioro Ostrzyckie.

Zagłosowało: 0 średnia: 0