Laboratorium to pomieszczenie wykorzystywane do prowadzenia badań naukowych lub analiz lekarskich. Czynności te wykonywane są przez wykwalifikowane osoby z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury. Jednym z najpopularniejszych procesów laboratoryjnych jest suszenie. Aby wyniki pomiarów były precyzyjne i wiarygodne niezbędne jest zastosowanie suszarek laboratoryjnych. Tego rodzaju sprzęt pozwala na tworzenie powtarzanych warunków do badania próbek.
Czym jest suszarka laboratoryjna
Suszarka laboratoryjna to urządzenie wyposażone w komorę roboczą, w której umieszcza się badane próbki. Podstawowym zadaniem tego rodzaju sprzętu jest osiąganie i utrzymywanie temperatury wyższej niż temperatura otoczenia. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w mikroprocesorowe kontrolery temperatury, które odpowiadają za równomierny rozkład ciepła wewnątrz urządzenia. Dzięki temu proces suszenia przebiega w sposób statyczny, jednorodny i powtarzalny, co sprawia, że uzyskiwane wyniki są wiarygodne. Podstawowym elementem odróżniającym suszarki stosowane w laboratoriach jest pojemność komory roboczej.
Rodzaje suszarek laboratoryjnych
Biorąc pod uwagę sposób działania, wyróżnia się trzy typy suszarek laboratoryjnych. Zaliczyć do nich należy urządzenia wykorzystujące konwekcję naturalną, wytwarzające wymuszony obieg powietrza oraz próżniowe. W pierwszych z wymienionych suszarek cyrkulacja powietrza wewnątrz komory roboczej wywołana jest zjawiskiem konwekcji. Zgodnie z nim ciepłe powietrze unosi się, a zimne w sposób naturalny opada. Suszarki konwekcyjne wyróżniają się prostą budową i ograniczoną pojemnością. W laboratoriach wykorzystuje się również urządzenia wyposażone w wentylator wprowadzający powietrze w ruch. Tego rodzaju urządzenia zapewniają bardziej jednolity rozkład temperatur i pozwalają na przyspieszenie procesu suszenia. Urządzenia próżniowe ułatwiają suszenie łatwo utleniających się materiałów.
Budowa nowoczesnej suszarki laboratoryjnej
Nowoczesna suszarka laboratoryjna wyposażona jest zazwyczaj w obudowę wykonaną z blachy stalowej malowanej proszkowo. Wnętrze zamykanej komory roboczej wytwarzane jest ze stali nierdzewnej, materiału higienicznego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Stali nierdzewnej używa się także do wykonania półek znajdujących się wewnątrz komory, na których umieszcza się badane próbki. Za podnoszenie temperatury odpowiedzialne są grzałki elektryczne, a za jej stabilizację odpowiada elektroniczny sterownik, nazywany również regulatorem PID. Zadaniem sterownika jest także odmierzanie czasu trwania procesu grzania i jego automatyczne przerywanie.
Zastosowanie suszarek laboratoryjnych
Suszarka laboratoryjna to urządzenie o szerokim zakresie zastosowań. Tego rodzaju sprzęt jest powszechnie wykorzystywany w laboratoriach biologicznych, chemicznych, fizycznych, medycznych oraz farmaceutycznych. Zastosowanie suszarek pozwala m.in. określić wpływ wysokiej temperatury na badane substancje, materiały, bądź produkty. Branża elektroniczna korzysta z tego rodzaju sprzętu do sprawdzania odporności części elektronicznych na ciepło. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje sprzęt podczas analizy metabolizmu lekarstw.